Ο Φίλιππος Βέροιας ηττήθηκε με 81-80 από τους Μαχητές Πειραματικό, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πεύκων, σε αγώνα για την 24η αγωνιστική του 3ου ομίλου της National League 1.

Ένα πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο δεν επέτρεψε στον Φίλιππο να πάρει τη νίκη παρά την προσπάθεια που έκανε στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής βρήκαν την ομάδα της Βέροιας να εξασφαλίζει τη δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο και ταυτόχρονα την συμμετοχή του στη β’ φάση των play off και τη διεκδίκηση της ανόδου στην Elite League.

Καθόλου καλά δε μπήκε στην αναμέτρηση ο Φίλιππος, καθώς στην άμυνα δεν κατάφερε να βρει λύσεις κόντρα στο Πειραματικό, το οποίο σκόραρε κατά ριπάς και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 31-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος ανέβασε την απόδοσή του βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση από τους αντιπάλους του και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας μειώσει τη διαφορά στους οκτώ πόντους, με το σκορ στο 49-41.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Μαχητές να σημειώνουν εννέα πόντους, την ομάδα της Βέροιας έντεκα και το σκορ να διαμορφώνεται στο τέλος της περιόδου σε 59-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ευθύμη Κοθρά έφτασαν μία ανάσα από την ολική ανατροπή, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στις λεπτομέρειες με το τελικό 81-80.

Διαιτητές: Παζώλης, Ντούρας, Νέδογλου.

Δεκάλεπτα: 31-18, 49-41, 59-52, 81-80.

ΑΕΠΣ Μαχητές Πειραματικό (Γεροφώτης): Καλογιαννίδης 8, Φλιάτης 5, Νώτης 21, Αμπαράς 14 (3), Γαλανίδης 6 (1), Μήνου 8 (2), Κιγμέτογλου 11 (3), Χαραλαμπίδης 8 (2), Παπασάβογλου.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 17 (1), Αποστολίδης 10 (2), Ξενιτίδης 12 (2), Κάτζος 1, Κοτσανος 2, Καραγιώργος 5, Μπένας 13 (1), Φλιάτης 8 (2), Μελαδιανός 12 (2).