Ο Πρωτέας Βούλας επικράτησε με 76-57 του Πανελλήνιου στο Κλειστό Γυμναστήριο Βούλας Γεώργιος Γεννηματάς, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Πολύ πιο εύκολα από ό,τι θα περίμενε μάλλον, ο Πρωτέας Βούλας πήρε το ντέρμπι της πρωτεύουσας με τον νεοφώτιστο Πανελλήνιο και προκρίθηκε στην 2η αγωνιστική της α’ φάσης της διοργάνωσης, εκεί όπου την άλλη Τετάρτη θα βρει μπροστά του είτε τον Εθνικό Λιβαδειάς είτε τον Πανελευσινιακό.

Σε ένα ματς όπου ήταν κάτω του μετρίου αναφορικά με τις δάφνες ποιότητάς του αναφορικά με τα της επίθεσης, με τους δύο μονομάχους να… συνεργάζονται για 16-54 σουτ αλλά και 16 λάθη μέχρι και το 18′ (!), ο Πρωτέας, που ήταν έστω και με μικρές αποστάσεις μπροστά στο σκορ (7-0 στο 5′, 17-10 στο 10′, 23-20 στο 18′) πήρε μπρος προς το τέλος και με 18 πόντους των Πεφάνη και Καραμολέγκου (με 14 σουτ) μπήκε στα αποδυτήρια με αέρα έξι πόντων (33-27) στο αθηναϊκό ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής.

Κάτι τέτοιο συνεχίστηκε σε γενικές γραμμές και μετά την ανάπαυλα, με τους Πεφάνη και Καραμολέγκο να φτάνουν από νωρίς τους 26 κοινούς πόντους, με την αρμάδα του Δάγλα να βρίσκει περισσότερο ρυθμό επιθετικά με 12 πόντους σε 8 λεπτά αλλά και έξι συνολικά τρίποντα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ξεφύγει για πρώτη φορά με διψήφιες αποστάσεις (45-29 στο 26′) φαντάζοντας ως το ξεκάθαρι φαβορί του παιχνιδιού.

Στη συνέχεια, τρέχοντας επί μέρους σκορ της τάξης του 17-7 στα πρώτα πέντε λεπτά της 4ης περιόδου ξέφυγε με 67-44 και καθάρισε το ματς με συνοπτικές διαδικασίες.

Διαιτητές: Αναστασίου, Κονταράτος, Χρόνης.

Δεκάλεπτα: 17-10, 33-27, 50-37, 76-57.

ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Ελ Ντενίρι 5 (1), Παλαιοχωρίτης 5 (1), Πεφάνης 19 (3), Καραμαλέγκος 10, Σταθόπουλος, Κυριλής 6, Τσιουμπρής 4, Αλμπίγιανιτς 5, Καραμαλέγκος 19 (1), Τζόλος 3 (1), Σφακιανάκης, Χωραφάς.

Πανελλήνιος ΓΣ (Οικονομάκης): Παπαδόπουλος 18 (2), Μαργέλης, Γεωργιάδης 3, Καπινιάρης 6, Βαλιώτης 4, Νάκης 8, Τσέλιος 3 (1), Νιβολιανίτης 2, Καλημέρης 10, Μιχάλης 3 (1), Κατιάκος.