Ο Πρωτέας Βούλας επικράτησε με 79-75 του Εθνικού Λιβαδειάς, στο Κλειστό Γυμναστήριο Βούλας Γέωργιος Γεννηματάς, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Όντας καλύτερος στα σημεία και πιο ψύχραιμος στο τέλος, ο Πρωτέας Βούλας πήρε τη νίκη κόντρα στον Εθνικό Λιβαδειάς, και προκρίθηκε στην 1η αγωνιστική της β’ φάσης, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει είτε τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου είτε τον Χολαργό.

Αν και είδε τον αντίπαλο να μπαίνει στο γήπεδο καυτός με 3/3 σουτ αλλά και τρεις ασίστ σε ισάριθμα καλάθια στα πρώτα λεπτά, ο Πρωτέας έκανε δύναμή του την αποτελεσματικότητά του στα μετόπισθεν. Έτσι, επιτρέποντας μόλις εννέα πόντους στο επόμενο επτάλεπτο (3/9 σουτ οι φιλοξενούμενοι σε αυτό το διάστημα) και παίρνοντας τέσσερις πόντους από δύο δικά του κλεψίματα έφερε τούμπα το μομέντουμ του αγώνα αρχικά ισοφαρίζοντας (10-10 στο 7′) και εν συνεχεία παίρνοντας και το προβάδισμα (16-15 στο 10′).

Παρά το γεγονός πως η ομάδα των νοτίων προαστίων της πρωτεύουσας μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο με κύριο όπλο της για άλλη μια φορά την αμυντική λειτουργία (δέκα πόντοι από την άμυνά του στο ανοιχτό γήπεδο, 5/15 σουτ από το 3′ μέχρι το 12′ αλλά και οκτώ λάθη ο αντίπαλος) με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 25-17 στο 12′, ο Εθνικός απάντησε με κύριους εκφραστές τους Μέξη (δέκα πόντοι) και Γαρμπή (πέντε πόντοι, τέσσερις ασίστ) πλησιάζοντας στο καλάθι με το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (40-38).

Η μάχη καλά κράτησε για τις δύο ομάδες, που είχαν τον μεν Πεφάκη (δεκατέσσερις πόντοι, τρία ριμπάουντ, δύο ασίστ και δύο κλεψίματα) και τους δε Μαράντο και Μέξη (είκοσι τρεις πόντοι) μέχρι και τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου ως τους κύριους πρωταγωνιστές τους, με τον Πρωτέα πάντως να είναι συνεχώς μπροστά με τον έναν ή τον άλλον τρόπο (46-46 στο 23′, 53-48 στο 26′, 63-59 στο 30′) μπαίνοντας έστω και οριακά μπροστά στο σκορ στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο -κάτι που συνεχίστηκε και μετά (74-69 στο 37′), με τους γηπεδούχους ωστόσο να είναι πιο ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί στο τέλος φτάνοντας σε μια μεγάλη και δύσκολη νίκη.

Διαιτητές: Κατσαπρακάκης, Αγγελής, Χατζημάρκος.

Δεκάλεπτα: 16-15, 40-38, 63-59, 79-75.

ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Ελ Ντενίρι, Παλαιοχωρίτης, Πεφάνης 14 (2), Καραμαλέγκος 9 (1), Σταθόπουλος, Κυριλής 6 (2), Τσιουμπρής 13 (1), Αλμπίγιανιτς 19, Καραμαλέγκος 5 (1), Τζόλος 13 (1), Σφακιανάκης, Χωραφάς.

Εθνικός Λιβαδειάς (Μάρκου): Γαρμπής 12 (2), Σταμούλης, Καρακατσάνης 7, Μαράντος 17 (2), Μέξης 12, Κόλλιας, Νταλλής 3, Φίκας, Ματζιώρης 13 (2), Δημητριάδης 11.