Της Γιολάντας Ζύκα

Η Ευρωπαία ΑΕΚ είναι εδώ.

Η ομάδα χάντμπολ πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση επικράτησε με 30-29 της Κρίενς Λουκέρνης στα Σπάτα για την 2η αγωνιστική του EHF European League και μπήκε δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης. Η ομάδα του Ντράγκαν Τζούκιτς στάθηκε εξαιρετικά στο παιχνίδι, πανηγύρισε την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη για φέτος και απέδειξε πως η θέση της βρίσκεται ανάμεσα στα κορυφαία κλαμπ της Ευρώπης. Παρά το γεγονός πως παραμένει «άστεγη» όλο αυτό το διάστημα, μπήκε μέσα στο γήπεδο και τα έδωσε όλα πετυχαίνοντας μια πολύ σημαντική νίκη που ανεβάζει την ίδια αλλά και την Ελλάδα στην χαντμπολική Ευρώπη.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι παρά το γεγονός πως η Λουκέρνη ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Η «Ένωση» έδειχνε να έχει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι της, είχε πολλά τρεξίματα και βρήκε λύσεις στην επίθεση. Με τους Μαρτίνοβιτς και Λέμος βρέθηκε να προηγείται μόλις στο 3′ λεπτό και από εκείνο το σημείο δεν ξανά έχασε το προβάδισμα της στο σκορ. Παρά τα κενά διαστήματα που είχε στην επίθεση σε κάποια σημεία κατάφερε να κρατάει τα ηνία του σκορ και μάλιστα να «χτίζει» σε κάποια χρονικά διαστήματα διαφορά ασφαλείας. Ο Παπαδόπουλος με πέναλτι έκανε το 3-1 και ο Λέμος ανέβασε και άλλο την διαφορά για το 4-2. Ο Μαρτίνοβιτς έδωσε επίσης πολλές λύσεις στην επίθεση. Η Λουκέρνη μείωσε σε 6-5 με τον Μαντάλινιτς να δίνει γρήγορα την απάντηση ενώ ο Μάλλιος με ωραίο γκολ έφερε την ΑΕΚ στο +3 (8-5). Δύο προσωπικά τέρματα του εξαιρετικού Μαρτίνοβιτς έκαναν το 10-7 ενώ το 12-8 ήρθε δια χειρός Χρήστου Κεδέρη. Η «Ένωση» είχε το μομέντουμ και με τον Παπαδόπουλο ανέβασε κι άλλο την διαφορά σε 13-9 για να έρθει το 15-10 από τον Μαντάλινιτς στο 29′. Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν την συγκέντρωση τους στα τελευταία δευτερόλεπτα επιτρέποντας στη Λουκέρνη να σκοράρει δύο γκολ και να μειώσει σε 15-12 πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό θέλοντας να «χτίσει» ξανά την διαφορά της στο σκορ. Ο Μαντάλινιτς ήταν αυτός που έκανε το 16-13 ενώ ο Μαρτίνοβιτς πέτυχε το 17-13 διατηρώντας σταθερά την ομάδα μπροστά. Η Λουκέρνη μείωσε προσωρινά σε 17-15 αλλά η «Ένωση» με γκολ των Μαρτίνοβιτς και Λέμος έκανε το 20-17 στο 40′. Ακολούθησε ένα ακόμη καλό δεκάλεπτο για την ΑΕΚ η οποία κατάφερε να πετύχει τέσσερα γκολ και σε συνδυασμό με τις καθοριστικές επεμβάσεις του Μάτσκεβιτς έκανε το 24-22 στο 50′

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με την ΑΕΚ να κρατάει την διαφορά των δύο τερμάτων μέχρι και το 58′. Η Λουκέρνη ισοφάρισε πρώτη φορά στο παιχνίδι σε 29-29 αλλά το γκολ του Ηλιόπουλου στο τελευταίο λεπτό έδωσε τη νίκη με 30-29 στην ΑΕΚ μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Διαιτητές: Μάντσεν, Μόρτενσεν (Δανία).
Κόκκινη: 45:18 Σόκολιτς (τρία δίλεπτα).
Δίλεπτα: 7-2.
Πέναλτι: 4/4-3/3.

Πεντάλεπτα: 4-2, 6-4, 8-6, 11-8, 13-9, 15-12 (ημ.), 17-15, 20-19, 22-19, 25-22, 28-27, 30-29.

AEK (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς 1, Αραμπατζής 2, Ζάμπιτς 2, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος 1, Παπαδόπουλος 4, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 1, Μαρτίνοβιτς 7, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 3, Κεδέρης 2.

Πηγή: Ένωση