Από τον παράδεισο στην κόλαση βρέθηκε η Α.Ε.Κ. στην πρεμιέρα της στο Challenge Cup γυναικών στο κλειστό του Καματερού. Η Ένωση που αγωνίστηκε χωρίς τις Μπλάνκο, Πάσκοβα αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ κόντρα στην Βολουντάρι γνώρισε στο φινάλε την ήττα στο τάι μπρέικ.

Όλα παραμένουν ανοιχτά στον επαναληπτικό στην Ρουμανία σε μία εβδομάδα, καθώς η Α.Ε.Κ. μπορεί να προκριθεί απευθείας με νίκη 3-0 ή 3-1 σετ, ενώ αν νικήσει 3-2, το εισιτήριο για τους 32 της διοργάνωσης θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Στα δύο πρώτα σετ αν και κρίθηκαν με το μίνιμουμ της διαφοράς, η Α.Ε.Κ. σχεδόν σε όλη την διάρκειά τους είχε τον έλεγχο τους. Με πίεση στο σερβίς και σωστές επιλογές στην επίθεση οι αθλήτριες του Γιουνούς Οτσάλ έδωσαν σαφές προβάδισμα νίκης.

Η Βολουντάρι όμως αντέδρασε, πίεσε από τα εννέα μέτρα και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Α.Ε.Κ., κάτι που δεν έκανε στα δύο πρώτα σετ. Με πρωταγωνίστριες στην επίθεση της Κασάνοβα, Ζιβογίνοβιτς, Τοντόροβα και την Ραντόσοβα που μπήκε ως αλλαγή, ολοκληρώθηκε η ανατροπή για τις Ρουμάνες.

Τα σετ: 29-27, 26-24, 19-25, 21-25, 12-15 σε 134′.