Η ΑΕΚ πραγματοποίησε μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στο πανίσχυρο Αννόβερο αλλά γνώρισε την ήττα με 28-34 στο κλειστό της Χαλκίδας για την 4η αγωνιστική του EHF European League.

Η «Ένωση» στάθηκε ακόμα καλύτερα στο ματς σε σχέση με το παιχνίδι της προηγούμενης εβδομάδας στη Γερμανία καθώς ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος ανταγωνιστική παίζοντας χάντμπολ υψηλού ευρωπαϊκού επιπέδου. Παρά την ήττα από την πανίσχυρη Γερμανική ομάδα, οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν πως με τέτοιου είδους εμφανίσεις αξίζουν και μπορούν να εξασφαλίσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο

Όπως στη Γερμανία έτσι και χθες η ΑΕΚ στάθηκε εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο αντιμετωπίζοντας στα ίσια το Αννόβερο. Με «όπλο» την πολύ καλή αμυντική της λειτουργία κατάφερε να περιορίσει σημαντικά την Γερμανική ομάδα και να προηγηθεί μάλιστα αρκετές φορές στην διάρκεια του πρώτου μέρους. Η «Ένωση» προηγήθηκε με 2-1 με δύο γκολ του Μάλλιου ενώ ο Κρητικός ήταν αυτός που έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του για το -3. Όσο περνούσε η ώρα η ΑΕΚ έδειχνε να αποκτά μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι της, να έχει καλύτερα πατήματα και να βρίσκει λύσεις στην επίθεση. Ο Στίπε Μαντάλινιτς για μια ακόμη φορά με τα σουτ του από την περιφέρεια έκανε την διαφορά κάνοντας το 7-5 για την ομάδα του. Το Αννόβερο αντέδρασε και ισοφάρισε σε 7-7 ενώ βρέθηκε να προηγείται και με 8-10. Η ΑΕΚ περιόρισε τα εύκολα λάθη που της στοίχισαν στο τελευταίο πεντάλεπτο και με γκολ των Μαρτίνοβιτς και Στίπε ισοφάρισε ξανά σε 12-12. Το Αννόβερο έδειχνε να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα με τον Παπαδιονυσίου να μειώνει σε 13-14 ενώ ο Λιάπης ήταν αυτός που έφερε ξανά το ματς στα ίσια για το 15-15. Το Αννόβερο προηγήθηκε εκ νέου αλλά ο Στίπε με νέο γκολ έκανε το 16-16 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Πάλεψε μέχρι το τέλος

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ που πραγματοποίησε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο. Η «Ένωση» ισοφάρισε σε 17-17 με τον Αραμπατζή ενώ παρά το ελαφρύ προβάδισμα του Αννόβερου ήταν σε επαφή με το σκορ. Με δύο γκολ του Μαρτίνοβιτς μείωσε σε 19-20 ενώ ο Στίπε έκανε το 20-21 για να έρθει ξανά ο Μαρτίνοβιτς να ισοφαρίσει σε 21-21 στο 41′

Ακολούθησε ένα ακόμη εξαιρετικό δεκάλεπτο για την ΑΕΚ που διατηρούσε τον υψηλό ρυθμό της και την συγκέντρωση της σε άμυνα και επίθεση.  Ισοφάρισε δύο φορές με τους Κεδέρης και Στίπε σε 23-23 και 24-24 αντίστοιχα στο 44′. Στο 48′ ο Βαγγέλης Αραμπατζής με ωραίο γκολ μείωσε σε 15-16 με την ΑΕΚ στο 50′ να βρίσκεται πίσω στο σκορ με δύο γκολ (26-28).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο παρά το γεγονός πως έπεσε αρκετά ο ρυθμός του αγώνα η «Ένωση» ήταν συνεχώς μέσα στο ματς μειώνοντας με τον Κεδέρη σε 27-29. Οι χαμένες επιθέσεις στο τελευταίο πεντάλεπτο αλλά και οι πολύ καλές επεμβάσεις του τερματοφύλακα του Αννόβερου έκριναν το τελικό αποτέλεσμα με την Γερμανική ομάδα να φεύγει νικήτρια με 28-34.

Τα πεντάλεπτα: 2-2,  5-4, 7-7, 9-10, 13-14, 16-16 (Ημιχ),18-19, 20-21, 24-24, 26-28, 27-30, 28-34.

Διαιτητές: Ιβάνοβιτς-Βούγισιτς (Μαυροβούνιο). Κόκκινες: 47:10 Σόκολιτς, 51:46 Μίχαλτσικ (τρία δίλεπτα). Δίλεπτα: 6-9. Πέναλτι: 5/6-2/3.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Ντράγκαν Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 7, Μάλλιος, Ηλιόπουλος, Ρασπίτσος, Παπαδόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 4, Μαρτίνοβιτς 7, Άρσιτς, Σόκολιτς, Κεδέρης 6.

ΧΑΝΟΒΕΡ-ΜΠΟΥΡΓΚΝΤΟΡΦ (Χέιντμαρ Φέλιξον): Βούγιοβιτς 4, Ούστσινς 2, Γκάντε, Σταϊνχάουζερ, Κουένστετ, Μίχαλτσικ 3, Κούλες 6, Στρμλιάν 3, Έντβαρντσον 3, Γκερμπλ 3, Χάνε, Μπρόζοβιτς 2, Φίσερ 3, Φάιζε 2, Αγιάρ, Μπίχνερ 3.

Πηγή: Enwsi