Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 54-30 από τον ΠΑΟΚ στο Κλειστό Γυμναστήριο Κοκκινιάς Αμαρουσίου, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της τελικής φάσης του 34ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης Νεανίδων.

Ο Πιερικός Αρχέλαος δεν κατάφερε να κοντράρει την ομάδα του ΠΑΟΚ παρά μόνο μέχρι τα τέλη του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Δικέφαλο του Βορρά να διατηρεί προβάδισμα ασφαλείας καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και να φτάνει στην τελική επικράτηση.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, ωστόσο ο Πιερικός Αρχέλαος έμεινε χωρίς πόντο για 4’ 25” και με τον ΠΑΟΚ να σημειώνει οκτώ στα τελευταία 1’ 37” ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 11-4.

Με την ομάδα της Κατερίνης να συμπληρώνει 9’ 05” χωρίς εύστοχη προσπάθεια εντός πεδιάς, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 23-4 στο 12’ 53”. Οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου χάρη σε εννέα αναπάντητους πόντους μείωσαν σε 23-13 στο 17’ 47” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 27-16.

Ο Πιερικός Αρχέλαος μην καταφέρνοντας να σκοράρει για 7’ 42”, έδωσε στο δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει με 36-16 στο 25’ 56”, ωστόσο αντέδρασε κι απάντησε με ένα σερί οκτώ πόντων μειώνοντας σε 36-24 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 39-25.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ διεύρυνε ξανά την υπέρ του διαφορά κι έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα με το τελικό 54-30.

Διαιτητές: Τσάτσης – Καλογερόπουλος Φ.

Δεκάλεπτα: 4-11, 16-27, 25-39, 30-54.