Ο Αρχέλαος επικράτησε με 3-0 της Εδεσσαϊκής, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του ομίλου της ΕΣΠΕΜ της Β’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Αρχέλαος ξεκίνησε καλύτερα από την αντίπαλό του στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-1, ωστόσο η Εδεσσαϊκή μείωσε στην εξέλιξη του σετ 13-11 κι έδειξε να του βάζει δύσκολα. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, καθώς κέρδισαν τρεις αναπάντητους πόντους και ανέβασαν τη διαφορά στους πέντε (16-11). Τα λάθη των παικτών του Στέφανου Νανά έβαλαν ξανά την ομάδα της Έδεσσας στη διεκδίκηση του σετ (20-19), ισοφάρισαν σε 23-23 αλλά αντιδρώντας ψύχραιμα ο Αρχέλαος κατέκτησε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Αρχέλαος εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένος και με ένα σερί επτά πόντων μετέτρεψε το 7-4 σε 14-4 και έκρινε πρόωρα την έκβαση του σετ, καθώς η Εδεσσαϊκή δε μπόρεσε να προβάλει αντίσταση.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο μισό του τρίτου σετ, με τον Αρχέλαο να διατηρεί από την αρχή το προβάδισμα, αλλά να μη μπορεί να αποσπαστεί στο σκορ, παρά το γεγονός ότι πήρε μία διαφορά τεσσάρων πόντων (12-8), με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 14-14. Σε εκείνο το σημείο υπερίσχυσε η ποιότητα και η εμπειρία του Αρχέλαου, ξέφυγε με 22-14 και έφτασε στη νίκη και την κατάκτηση των τριών βαθμών.

Τα σετ: 25-23, 25-12, 25-16, σε 74’.