Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 45-59 του Απόλλωνα Καλαμαριάς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Καλαμαριάς, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος ήταν η ομάδα που βρήκε τις περισσότερες λύσεις το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα στο σκορ και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 11-17.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με το φιλοξενούμενο να διευρύνει το προβάδισμά του και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά στο σκορ με 19-31.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Κατερίνης να καταφέρνει να διατηρήσει τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο και το σκορ να διαμορφώνεται σε 36-46.ε

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιώάννου, όχι μόνο διατήρησαν το προβάδισμά τους, αλλά το διεύρυναν κιόλας, με τον Πιερικό Αρχέλαο να φτάνει στην τελική επικράτηση με 45-59.

Διαιτητές: Καρακώστας – Γιατρόπουλος.

Δεκάλεπτα: 11-17, 19-31, 36-46, 45-59.

ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς (Καρακασίδου): Οικονόμου 4, Σιφναίου, Ιγγλέζου 12 (1), Παλάνη 4, Καλαντίδου 8, Μαϊδάτση 2, Διαμαντοπούλου 6, Καϊμακτσή 3, Ιντζέ, Φλώρου 6.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή 4, Κιολέογλου 12 (1), Μάντζου, Ντριστέλλα 10, Γκοτζαμάνη 6 (1), Λάππα 2, Μπαγκλαρίδου 2, Μπουμπουλέντρα 4, Καρατάσιου 9 (3), Αρτεμισίου 10, Ζαρκανέλα.