Την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Πιερίας πήρε η ΑΕ Περίστασης κερδίζοντας με 4-2 στην παράταση τον Δία Δίου, στον αγώνα που διεξήχθη το απόγευμα της Τετάρτης στο γήπεδο του Δίου, για την 1η φάση.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε ισόπαλη 2-2, με τους γηπεδούχους να προηγούνται αλλά και να ισοφαρίζουν στο 90′.

Συγκεκριμένα, στο 20′ ο Λαμογιάννης έβαλε μπροστά στο σκορ με 1-0 την ομάδα του Στέφανου Ζαλίκα.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 με γκολ του Αποστολίδη στο 48′.

Στο 79′ ο Γκουνέλας έδωσε προβάδισμα στην ΑΕ Περίστασης, “γράφοντας” το 1-2.

Στο 90′ ο Σπυριδόπουλος ισοφάρισε σε 2-2 για τους γηπεδούχους, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί, το σύνολο του Στέφανου Ταβουκτσή με δυο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο από Αποστολίδη και Γκουνέλα, έφτασε στο 2-4, εξασφαλίζοντας την πρόκριση.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αν. Ασλανίδης με βοηθούς τους Χατζηγιάννη και Αβραμίδη.

Δίας Δίου (Στέφανος Ζαλίκας): Θεολόγης, Κατιμερτζής, Καραγεώργης, Περδίκης, Παπαγιαννόπουλος (, Χασιώτης Ε. (55′ Μικελέφι), Λαμογιάννης, Σταλίκας, Παντζιάλας, Χασιώτης Ν. (55′ Μότσιας), Σπυριδόπουλος.

ΑΕ Περίστασης (Στέφανος Ταβουκτσής): Γαβριηλίδης, Κολαξίδης (46′ Χατζηθεοδωρίδης), Βαρμάζης, Νίκου, Κάλτσο, Βαρβαρέζος (46′ Αποστολίδης), Μπιζιώτας (46′ Κουσουρής), Κουκουνάρας (60′ Σπυρλίδης), Παπούλας, Παπαδημητρίου, Γκουνέλας.