Ο Εδεσσαϊκός επικράτησε με 81-68 του Αετού Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εδεσσαϊκός είχε καλύτερο φίνις στα δύο ημίχρονα και κατάφερε να κάμψει δύσκολα την αντίσταση του Αετού Κιλκίς, να κάνει το πέντε στα έξι να με νίκη το ερχόμενο Σάββατο στο Πολύκαστρο να επωφεληθεί το ρεπό του Μεγάλου Αλέξανδρου Γιαννιτσών και να πιάσει κορυφή. Ο Αετός, ο οποίος προδόθηκε από τις δυνάμεις στο στο φινάλε, έχει τρεις νίκες σε έξι αγώνες και παρά την ήττα του παρέμεινε εντός έξάδας και πιο συγκεκριμένα, στην πέμπτη θέση. Ο Βάτσης του Εδεσσαϊκού ήταν πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης έχοντας είκοσι δύο πόντους με δύο δίποντα, ενώ από την πλευρά του Αετού ηγήθηκαν στο σκοράρισμα οι Μουρζίδης και Γκερός Γ., που πέτυχαν δεκαέξι πόντους με δύο δίποντα έκαστος.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Εδεσσαϊκό να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 19-15.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με το γηπεδούχο να καταφέρνει να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμά σε σε διψήφιο επίπεδο (44-31).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αετός κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, καθώς σημείωσε είκοσι δύο πόντους, δέχθηκε δεκατέσσερις και μείωσε σε 58-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Έδεσσας πήρε στα χέρια της τον έλεγχο του παιχνιδιού, αποσπάστηκε ξανά με διψήφιο αριθμό πόντων κι επικράτησε με το τελικό 81-68.

Διαιτητές: Νικολαΐδης, Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 19-15, 44-31, 58-53, 81-68.