Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 104-78 της ΑΚΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε ένα παιχνίδι, το οποίο εξελίχθηκε σε διαγωνισμό τριπόντων, με τις ομάδες να ευστοχούν σε είκοσι επτά συνολικά, ο ο Ζαφειράκης εξαργύρωσε τους τριάντα έξι πόντους που πέτυχε στο πρώτο δεκάλεπτο με το ροζ φύλλο αγώνα και ανέβηκε στην τέταρτη θέση με ρεκόρ 9-2, έχοντας δύο αγώνες λιγότερους. Στον αντίποδα η ΑΚΕΠ έχει τέσσερις νίκες σε έντεκα αγώνες και βρίσκεται στην πέμπτη θέση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ψαράς με τριάντα δύο πόντους, ενώ για την ΑΚΕΠ ο Στρίμπας είχε είκοσι.

Με τη γνωστή ορμή που μπαίνει στα εντός έδρας αγώνες, μπήκε ο Ζαφειράκης και απόψε, σκοράροντας τριάντα έξι πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, επίδοση που του έδωσε προβάδισμα δεκαπέντε πόντων (36-21).

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να πετυχαίνει είκοσι τέσσερις πόντους, την ΑΚΕΠ είκοσι δύο και το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 60-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Νάουσας συνέχισε με την ίδια συνέπεια επιθετικά, με τη φιλοξενούμενη να μη μπορεί να ακολουθήσει, με αποτέλεσμα να μεγαλώσει ακόμη περισσότερο η διαφορά και η περιόδος να κλείσει με τους παίκτες του Νίκου Τούφα να προηγούνται με 85-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης αρκέστηκε στο να διαχειριστεί το προβάδισμά του για να φτάσει στη νίκη με το τελικό 104-78.

Διαιτητές: Χανός, Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 36-21, 60-43, 85-60, 104-78.