Η Αναγέννηση Λιτοχώρου ηττήθηκε με 59-78 από τον Βατανιακό, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Λιτοχώρου Πύρρος Δήμας, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Για ένα ημίχρονο οι δύο ομάδες πάλεψαν πόντο με πόντο, αλλά στο δεύτερο μισό ο Βατανιακός πήρε τον έλεγχο στα χέρια του και έφτασε στη νίκη που τον φέρνει στη δεύτερη θέση, μία νικη πίσω από τον Άθλο Αλεξάνδρειας. Στον αντίποδα, η ήττα αυτή ήταν οι τρίτη σε τέσσερις αγώνες για την Αναγέννηση Λιτοχώρου, που την φέρνει εκτός εξάδας, καθώς έπεσε στην έβδομη θέση. Ο Μπαλαρμάς είχε δεκαεπτά ποντους για την Αναγέννηση, ενώ ο Μπίσμπας του Βατανιακού σημείωσε τριάντα πόντους με ένα τρίποντο.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δεκαεπτά ποντους.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Βατανιακό αν είναι αυτός που πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το προβάδισμα στην πλευρά του και το σκορ στο 35-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο σημειώθηκαν μόλις δεκατέσσερις πόντους, με το φιλοξενούμενο να πετυχαίνει τους δεκαπέντε από αυτούς και να ξεφεύγει με 44-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης έλεγξε πλήρως το παιχνίδι κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 59-78.

Διαιτητές: Καρλιάμπας, Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 17-17, 35-38, 44-53, 59-78.