Ο ΑΟΚ Βέροιας ηττήθηκε με 40-73 από τον Άθλο Αλεξάνδρειας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μακροχωρίου Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας, με τους Τσαρούχα Δ. (4 τρίποντα) και Τερζόπουλο να σημειώνουν από δεκαέξι πόντους, πέρασε εύκολα από την Βέροια και συνέχισε την αήττητη πορεία του που τον διατηρεί μόνο πρώτο στον όμιλο. Στον αντίποδα, ο ΑΟΚ Βέροιας, που είχε πρώτους σκόρερ τους Πεϊμανίδη (2 τρίποντα) και Κασαμπαλή με εννέα πόντους, έχοντας μονοψήφιο επιμέρους σκορ στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, υποχώρησε στην όγδοη θέση με ρεκόρ 2-5, όντας μόλις μία νίκη πίσω από την εξάδα.

Ο Άθλος μπήκε στον αγώνα αποφασισμένος να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα, κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ και απέκτησε διψήφια διαφορά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο τον βρήκε να προηγείται με 7-19.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τη διαφορά να εκτοξεύεται και το φιλοξενούμενο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 16-39.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Αλεξάνδρειας να μεγαλώνει την απόστασή της από τον ΑΟΚ πάνω από τους τριάντα πόντους, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 24-58.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Βασίλη Αγγέλη να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 40-73.

Διαιτητές: Νικολαΐδης, Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 7-19, 16-39, 24-58. 40-73.