Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 63-52 από τον Όλυμπο, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Ελευθερίου Κορδελιού, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Την τρίτη του συνεχόμενη ήττα, η οποία τον φέρνει σε δεινή θέση σε ότι αφορά την είσοδό του στα playoffs, γνώρισε ο Πιερικός Αρχέλαος (4-7), με τον Όλυμπο (7-4) να παραμένει εντός τετράδας, έχοντας μάλιστα πέντε νίκες στους έξι τελευταίους αγώνες του.

Ο Πιερικός Αρχέλαος είχε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο το απώλεσε στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο τέταρτο όντας ισόπαλες στους σαράντα δύο πόντους. Εκεί όμως, ο Πιερικός Αρχέλαος δέχθηκε είκοσι έναν πόντους και πετυχαίνοντας τους μισούς γνώρισε την ήττα με 63-52.

Διαιτητές: Θεοδωρίδης, Καρυπίδης.

Δεκάλεπτα: 12-17, 21-29, 42-42, 63-52.

ΑΣ Όλυμπος ΑΚΕ (Παπαδούλης): Χαλάτσης 4, Γκιφόπουλος 3 (1), Κοκονέσι 8, Ταυλαρίδης, Πυδαράκης 2, Μαυρίδης 14 (1), Μυλωνίδης 15 (2), Γκαβέζος, Μπάρδας 10, Γιαννουζάκος 7 (1).

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Λιόλιος 10 (2), Ζαφειρούδης 3 (1), Γκογκίδης 10 (2), Γαλανός, Ροδοστόγλου 12 (2), Κοντσές 9 (1), Τσιόγκας 8 (1).