Ο Μακεδονικός ηττήθηκε με 60-83 από τον Ερμή Λαγκαδά, στο Κλειστό Γήπεδο Μακεδονικού, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του 3ου ομίλου της National League 1.

Για δεύτερη διαδοχική εβδομάδα, ο Μακεδονικός ηττήθηκε με σημαντική διαφορά στο σκορ, με τον Ερμή Λαγκαδά αυτήν τη φορά να επικρατεί άνετα με 60-83, καθώς οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν συγκεντρωμένοι και αποδοτικοί μονάχα στην πρώτη περίοδο.

Σε έναν κρίσιμο βαθμολογικά αγώνα, η ομάδα του Γιάννη Χατζούλη κράτησε σε χαμηλό σκορ τον Ερμή για 10 λεπτά, πηγαίνοντας στην μικρή διακοπή μεταξύ των δύο πρώτων δεκαλέπτων με το 16-11. Ωστόσο, ακολούθησε πλήρης κατάρρευση, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν 33 (!) πόντους ως το ημίχρονο και τον Μακεδονικό μόλις 9, με το 25-44 να είναι ήδη αρκετό για να προκαθορίσει τον νικητή.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, με το τελικό 60-83 να αφήνει αρκετά πικρή γεύση στο ένα στρατόπεδο, την ώρα που γέμιζε χαρά τα πρόσωπα των Λαγκαδινών.

Διαιτητές: Εκίζογλου, Κοντογιάννης, Μιχέλης.

Δεκάλεπτα: 16-11, 25-44, 44-60, 60-83.

ΑΣ Μακεδονικός (Χατζούλης): Τσιρογιάννης 23 (1), Καραγιάννης 2, Ζεϊμπέκης 2, Ανδρέου 13, Τζιουβάρας, Ρουκουνάκης, Αγριόπουλος 6 (2), Καραγιώργος 6, Λαμπρόπουλος 2, Κακαλέτρης 4, Γκατζιούρας, Βακουφτσής 2.

ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά (Παρίτσης): Παπαδόπουλος Π. 9 (1), Γκέλιος 8, Λαζάρου 8 (1), Παπαδόπουλος Σ. 21 (2), Μάρουσιτς 6, Σουτζόπουλος 7 (1), Χρυσανθάκης 3 (1), Παπαμαργαρίτης 12 (3), Σμυρλής, Φυλάκης 3 (1), Ταζόπουλος 6, Μποτζώρης.