Του Νότη Χάλαρη

Η Καλλιθέα το πάλεψε, το πίστεψε αλλά τελικά δεν κατάφερε να γυρίσει από το 2-0 που πέτυχε η Λαμία μέσα σε πέντε λεπτά (34′-39′) και με το τελικό 2-1 αποχαιρέτησε το Novibet Κύπελλο Ελλάδας. Στους «8» η ομάδα της Φθιώτιδας και περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Άγιος Νικόλαος-Απόλλων Παραλιμνίου, με τον δρόμο προς τα ημιτελικά να είναι… ανοιχτός.

Η Καλλιθέα ξεκίνησε με τον Πάντο κάτω από τα δοκάρια, οι Καινούργιος, Βλάχος, Κολτσίδας και Βασιλούδης ήταν στην άμυνα ενώ ο Σαντάνα με τον Μπουλούλη στη μεσαία γραμμή. Ο Νίλι ήταν σε ρόλο δεκαριού ενώ οι Ντεμέτριους και Κυνηγόπουλος στα «φτερά», με τον Λουκίνα στην κορυφή της επίθεσης.

Από την άλλη ο Σάββας Παντελίδης επέλεξε τον Σαράνοφ στα καρέ, τους Σιμόν, Τζανετόπουλο, Κορνέζο και Σαραμαντά στην άμυνα ενώ στη μεσαία γραμμή παρατάχθηκαν ο Τζανδάρης με τον Νούνιες και τον Ρούμπεν Μαρτίνεθ που έκανε ντεμπούτο στο βασικό σχήμα. Ως εξτρέμ αγωνίστηκαν Τσιλούλης και Ρόμανιτς ενώ στην κορυφή έπαιξε ο Μανούσος.

Η Καλλιθέα μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι και απείλησε με δύο μεγάλες φάσεις μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Αρχικά στο 10ο λεπτό, ο Κυνηγόπουλος έκανε εντυπωσιακή ενέργεια, έδωσε στον Νίλι ο οποίος πλάσαρε τον Σαράνοφ αλλά ο Τζανετόπουλος έσωσε πάνω στη γραμμή πριν πιάσει την κεφαλιά ο Λουκίνας. Αμέσως μετά, ο Κυνηγόπουλος έκανε τη σέντρα, ο Ντεμέτριους πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι με την μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι.

Παρά την πίεση της Καλλιθέας, εν τέλει η Λαμία ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα στο 34ο λεπτό, ο Μανούσος έλαβε την μπάλα στην περιοχή, ο Έλληνας στράικερ έκανε δύο κοντρόλ στον αέρα, γύρισε το κορμί και εκτέλεσε πριν η μπάλα σκάσει στο έδαφος, κάνοντας το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Μετά από πέντε λεπτά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο τέρμα με τον Ρούμπεν Μαρτίνεθ.

Ο Ισπανός εξτρέμ στο ντεμπούτο του ως βασικός με τη Λαμία πλάσαρε εξαιρετικά μετά την πάσα του Τσιλούλης, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή από την κάθετη του Μανούσου. Το 2-0 ήταν οι βάσεις για την πρόκριση της Λαμίας στην επόμενη φάση, όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Συγκεκριμένα στο 41′, ο Κυνηγόπουλος έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Κορνέζος δεν απομάκρυνε σωστά και ο Νίλι με ωραίο σουτ στην κίνηση νίκησε τον Σαράνοφ και μείωσε σε 2-1 για την ομάδα του, βάζοντας ξανά… φωτιά στο παιχνίδι. Το 2-1 ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Καλλιθέα βγήκε με τον ίδιο τρόπο που μπήκε στα αποδυτήρια και πίεσε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Παρότι είχε τον έλεγχο, είχε μόλις μία μεγάλη φάση, στο 52′ όταν ο Νίλι υποδέχθηκε την μπάλα στην περιοχή, προσπάθησε να σιγουρέψει το γκολ, δίνοντας την μπάλα αλλά ο Σιμόν έσωσε πριν η μπάλα πάει σε αντίπαλο παίκτη.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε, με τις δύο ομάδες να περιορίζονται στο δυνατό παιχνίδι και τα αρκετά φάουλ κυρίως στη μεσαία γραμμή. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν την πρόκριση στα χέρια τους, την ίδια στιγμή που η Καλλιθέα ήθελε να βρει το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση. Στο 75′ ο Τσιλούλης θα μπορούσε να… τελειώσει την πρόκριση καθώς βγήκε τετ-α-τετ με τον Πάντο αλλά το πλασέ του πέρασε δίπλα από τα δοκάρια της Καλλιθέας.

Η απάντηση ήρθε στο 82′ όταν ο Ντεμέτριους έκανε μία ωραία ενέργεια στην περιοχή, έφερε την μπάλα στο δεξί αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Σαράνοφ. Η Καλλιθέα πίεσε ακόμα περισσότερο στα τελευταία λεπτά αλλά δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς την ισοφάριση, με το παιχνίδι να λήγει στο 2-1 και η Λαμία να πανηγυρίζει την πρόκριση στα προημιτελικά του Novibet Κύπελλο Ελλάδας.

Athens Καλλιθέα FC (Γιώργος Σίμος): Πάντος, Καινούργιος (79′ Ρέντζας), Βλάχος, Κολτσίδας, Βασιλούδης, Σαντάνα (58′ Λασκαράκης), Μπουλούλης (80′ Δούμτσης), Νίλι, Ντεμέτριους, Κυνηγόπουλος, Λουκίνας (80′ Τσιντώνης).

ΠΑΣ Λαμία 1964 (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Σαραμαντάς (59′ Γκοράνοφ), Τζανδάρης (58′ Ντε Βινσέντι), Νoύνιες (68′ Σλίβκα), Ρούμπεν Μαρτίνεθ (59′ Μπεχαράνο), Τσιλούλης, Ρόμανιτς (79′ Γιακουμάκης), Μανούσος.

Πηγή: Gazzetta