Την πρόκριση στη 2η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Πιερικό, πήρε ο Βύρων Καβάλας επικρατώντας εκτός έδρας στη διαδικασία των πέναλτι του ΠΑΟΚ Κρηστώνης με 3-2. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε ισόπαλη 2-2 ενώ η παράταση έληξε 3-3.

Οι Καβαλιώτες άνοιξαν το σκορ με γκολ του Ευκαρπίδη στο 20′, με το 0-1 να είναι και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης ισοφάρισε σε 1-1 χάρη σε γκολ του Κυριακίδη στο 52′.

Ο Βύρων πήρε ξανά το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βλάχου στο 66′.

Οι Κιλκισιώτες έφεραν το ματς στα ίσα με τέρμα του Ζάλτου στο 90′.

Στην παράταση, οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ, με τον Αγαθαγγελίδη να “γράφει” το 3-2 στο 104′.

Στο 110′ ο Μαυρογιάννης διαμόρφωσε το 3-3, με το ματς να οδηγείται τελικά στη διαδικασία των πέναλτι.

Τουμανίδης, 2-3

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κεφαλάς με βοηθούς τους Χολάνη και Μυσιρλή, της ΕΠΣ Σερρών.

ΠΑΟΚ Κρηστώνης (Βασίλης Παμπορίδης): Χατζηλιάδης, Μαυροκεφαλίδης, Αϊβάζης, Χατζηγεωργίου, Μαρμαρίδης, Ευθυμιάδης, Χατζηασλανίδης, Αγαθαγγελίδης, Κυριακίδης, Σακαλίδης, Παυλίδης.

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Λάτσι, Ιωαννίδης, Μουρατίδης, Παπαδόπουλος Π.Ε., Ζάλτος, Παπαδόπουλος Κ., Τριανταφυλλίδης, Κυράνας.

Βύρων Καβάλας (Παντελής Στυλιανού): Ευστρατίου, Μαυρογιάννης, Topalli, Μπάμπουρας, Τουμανίδης, Μαχαίρας, Μίνγκα, Ευκαρπίδης, Βλάχος, Πτηνόπουλος, Καρίπογλου.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος Γ., Σιαμάτας, Χωρινός, Μαδεμτζίδης, Τσιτσιλικάδης, Τσεμαλίδης, Μπερούκας, Αμιάδης, Χιονίδης.