Το “εισιτήριο” για την 2η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος εξασφάλισε ο Πιερικός που κέρδισε εκτός έδρας με 1-0 την Θύελλα Κατσικά, σε αναμέτρηση στο πλαίσιο της 1ης φάσης του θεσμού, που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής στον Κατσικά Ιωαννίνων.

Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση πέτυχε ο Κραγιόπουλος στο 90′ με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κατσαβάκη.

Στο 52′ και πάλι ο Κραγιόπουλος, με μακρινό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επόμενη φάση, την επόμενη Κυριακή, 3 Σεπτεμβρίου, ο Πιερικός θα αγωνιστεί εκτός έδρας με τον Βύρωνα Καβάλας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πιερικός θα αντιμετωπίσει τη Θύελλα Κατσικά και πάλι εκτός έδρας στις 10 Σεπτεμβρίου, για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Το “φιλμ” του αγώνα (passports)
13′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Εμβραΐζογλου, ο Βασιλάκης προσπάθησε να σκοράρει αλλά οι αμυντικοί του Πιερικού έδιωξαν πάνω στη γραμμή.
16′ Σουτ του Τουρμούσογλου, μπλόκαρε εύκολα ο Μπαλάφας.
27′ Μετά από πάσα του Εμβραΐζογλου, ο Σκανδάλης έκανε το σουτ στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μπαλάφα.
33′ Σουτ των Βασιλάκη και Πότση μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε σε σώματα παικτών του Πιερικού.
35′ Σουτ του Μπαλογιάννη, μπλόκαρε ο Θεμελής.
40′ Εκτέλεση φάουλ του Κατσαβάκη, η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Θεμελή.

52′ Πολύ μακρινό σουτ του Κραγιόπουλου, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Θεμελή.
54′ Σουτ του Μυρωτή, απέκρουσε ο Θεμελής.
56′ Ο Μπαλογιάννης εκτέλεσε φάουλ όμως ο Θεμελής μπλόκαρε.
60′ Σουτ του Μελιγγιώτη, απέκρουσε ο Μπαλάφας με τα ακροδάκτυλα.
64′ Σουτ του Πάκου, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Μπαλάφα.
73′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Κατσαβάκη, ο Βασιλάκης απομάκρυνε και στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Μαυρίδη μπλόκαρε ο Θεμελής.
78′ Σουτ του Κατσαβάκη, η μπάλα κατέληξε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.
85′ Ο Πότσης εκτέλεσε γρήγορα φάουλ τροφοδοτώντας τον Εμβραΐζογλου, αυτός πάσαρε στον Τουρμούσογλου που έπιασε την κεφαλιά η οποία έφυγε μόλις άουτ.
88′ Ο Κατσαβάκης απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του και τροφοδότησε τον Κυπαρίσση που σούταρε ψηλά άουτ.
89′ Διαδοχικά σουτ των Κατσαβάκη και Κυπαρίσση, ο Θεμελής απέκρουσε και κράτησε το μηδέν.
90′ ΓΚΟΛ! 0-1: Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κατσαβάκη, ο Κραγιόπουλος με κεφαλιά “έγραψε” το 0-1.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ρηγόπουλος με βοηθούς τους Ζουρνατζίδη και Καλινιώτης, της ΕΠΣ Ημαθίας.

Θύελλα Κατσικά (Νίκος Γκούρας): Θεμελής, Μελιγγιώτης, Πάκος, Βασιλάκης, Λόκας, Πότσης, Σκανδάλης, Εμβραΐζογλου (90’+ Κατζιώτης), Μελιόπουλος (90’+ Μπλέτσας), Τουρμούσογλου, Ρίζος.

Στον πάγκο: Κωσταμένας, Συμεωνίδης, Πολυχρόνης, Νικολάου.

Πιερικός (Γιώργος Καμπερίδης): Μπαλάφας, Χατζηκωνσταντίνου, Δεληγιάννης, Μαραγκός (46′ Κραγιόπουλος), Μακρίδης, Μαυρίδης, Μυρωτής, Κατσαβάκης, Μιτακίδης, Κυπαρίσσης, Μπαλογιάννης (58′ Καλαϊτζής).

Στον πάγκο: Τσακνάκης, Κουρνούτης, Κόντος, Κωνσταντινίδης, Παπαδημητρίου, Στραβογιάννης, Παπαδόπουλος.