Του Σάββα Αχλατλή

Ανώτερος ο Αιγινιακός πήρε τη νίκη και επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο ενόψει των επίσημων αγώνων.

Το τελικό σκορ είναι «φτωχό» σε σχέση με τις ευκαιρίες που είχαν οι γηπεδούχοι, που ειδικά στο πρώτο μέρος κάνοντας πρόβα πρωταθλήματος, έδειξαν πολύ καλά στοιχεία.

«Νεοφώτιστος» ο φιλοξενούμενος Ερμής, άφησε θετικές εντυπώσεις με την αγωνιστικότητα και τον ενθουσιασμό που είχε.

Στο 4΄ ο Παπαδόπουλος έδωσε στον Παρδάλη, εκείνος στον Σαββίδη, όμως πρόλαβαν και απομάκρυναν έγκαιρα οι αμυντικοί.

Στο 14΄ ο Παρδάλης από αριστερά έβγαλε παράλληλη σέντρα κι ο Παπαδόπουλος από μισό μέτρο δεν μπόρεσε να προωθήσει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 30΄ ωραία μπαλιά του Παρδάλη στον Σαββίδη, όμως με καθοριστική επέμβαση ο Σάμπα έδιωξε.

Δύο λεπτά αργότερα με μπαλιά-«τρύπα» ο Παπαδόπουλος έβγαλε τετ-α-τετ τον Παρδάλη, όμως το πλασέ του απέκρουσε με τα πόδια ο Δεληγιαννίδης.

Στο 38΄ δυνατό σουτ του Χρυσόπουλου έπεσε και απέκρουσε σωτήρια ο Γεωργιάδης.

Στο 52΄ ο Παρδάλης ξέφυγε κι έβγαλε σέντρα, ο Κοσμίδης έπιασε κεφαλιά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 54΄ φάουλ του Κόλα από δεξιά, δεν μπόρεσαν να διώξουν οι αμυντικοί κι από κοντά ο Μαρίνος Τοπαλίδης πέτυχε το 1-0.

Στο 64΄ μεγάλη ευκαιρία της Εξοχής, όταν σε ξαφνική αντεπίθεση ο Εγγλέζος βρέθηκε τετ-α-τετ, αλλά ο Μαλέσιος απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια.

Εξίσου μεγάλη ευκαιρία για τον Αιγινιακό στο επόμενο λεπτό, όταν ο Τοπαλίδης από το ύψος του πέναλτι σούταρε σύρριζα άουτ.

Στο 84΄ σέντρα του Μπατζιάνη, κεφαλιά του Βελώνη στην αγκαλιά του Μαλέσιου.

Την Τρίτη ο Αιγινιακός αγωνίζεται στην Καρίτσα, ενώ την Τετάρτη θα πραγματοποιηθεί αγιασμός και στη συνέχεια η διοίκηση θα δεξιωθεί την ομάδα.

Διαιτητής: Μηνούδης (Σταφίδας, Περιστερόπουλος).

Αιγινιακός (Γιώργος Ντάμτσιος): Γεωργιάδης, Δαραής, Καρτσαμπάς, Κακατάτσιος, Καπετάνος, Κοσμίδης, Παπαδόπουλος, Παρδάλης, Ν. Σαββίδης, Χατζηδίμπας, Μπουρανής. Έπαιξαν και οι Τασιώνας, Τοπαλίδης, Αβραάμ, Μαλέσιος, Καταχιώτης, Κόλα, Ρίζος, Εμμανουηλίδης.

Ερμής Εξοχής (Χρήστος Βελώνης): Αλ. Δεληγιαννίδης, Βελώνης, Εγγλέζος, Βασιουρής, Βούλγαρης, Παγωνίδης, Σάμπα, Χρυσόπουλος, Κ. Σαββίδης, Μπαμπατζιάνης, Σαρηγιαννίδης. Έπαιξαν και οι Χρ. Σαββίδης, Κ. Δεληγιαννίδης, Μιχαηλίδης, Παγλαρίδης.