Καλύτερος ο Εθνικός Νέου Κεραμίδιου, κέρδισε στο πρώτο φιλικό τεστ των δύο ομάδων τον Αιγινιακό με 3-1, στο “Γιάννης Παραλυκίδης”.

Τόσο ο τεχνικός των Αιγινιωτών, Γιώργος Ντάμτσιος, όσο και του Εθνικού, Βαγγέλης Μόρας, έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα για την κατάσταση που βρίσκονται οι ποδοσφαιριστές τους.

Το σκορ άνοιξε στο 37′ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Σεχολάρι (χέρι μέσα στην περιοχή του Καταχιώτη).

Στο 38′ μεγάλη διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Αιγινιακό με τους Καρτσαμπά και Καπετάνο, για την ισοφάριση.

Στο 56′ ο Γιάννης Τουλίκας, με συρτό σουτ έκανε το 0-2.

Στο 65′ ο Χρήστος Παπαδόπουλος με ωραίο σουτ τριπλάσιασε τα τέρματα του Νέου Κεραμιδίου.

Τέλος στο 82′ ο Αβραάμ για την τοπική ομάδα διαμόρφωσε με πλασέ το τελικό αποτέλεσμα (1-3).

Διαιτητής ο κ. Μηνούδης και βοηθοί Διαιτητές ο κ.Σταφίδας και η διδα Ναζλίδου.

Αιγινιακός: Γεωργιάδης, Καρτσαμπάς Α. Καταχιώτης, Δαραής, Μπουρανής, Κοσμίδης, Τασιώνας, Παπαδόπουλος, Τσολακίδης, Καπετάνος, Παρδάλης.
Στην επανάληψη αγωνίστηκαν και οι: Κουγιομτζόγλου, Κακατάτσιος, Γιαζιτζόγλου, Τοπαλίδης, Χατζηδίμπας, Αβραάμ, Τσιάμης, Ορφανίδης, Εμμανουηλίδης, Κόλα.

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου: Πατσογιώργος, Κόλα, Καρτσαμπάς, Γιαννίτσης, Κλιγκόπουλος, Χατζής, Ζουκάν, Κριεμάντι, Ιγγλέζος, Τουλίκας Β., Σεχολάρι.
Στο β’ ημίχρονο έπαιξαν και οι: Ρετσίδης, Λαμπίρης, Καρασαρίδης, Γκίωνης, Ιντζόγλου, Τουλίκας Γ., Παπαδόπουλος Χ., Συμεωνίδης, Τσομήτας, Γκουλαξίδης.

20230809_180534

Ο Αιγινιακός

20230809_180505

Ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου

20230809_180630

Συμπαίκτες παλαιότερα σε Πιερικό και Αιγινιακό ο Κώστας Χατζής (αριστερά) του Εθνικού και Γιώτης Γιαζιτζόγλου των γηπεδούχων, αντίπαλοι στο φιλικό του “Γιάννης Παραλυκίδης”.