Το ευρωπαϊκό της ταξίδι ολοκλήρωσε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, κατακτώντας την πέμπτη θέση του Champions League, «κλείνοντας» τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για τη σεζόν 2022-23. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν με 9-4 της Φερεντσβάρος στην πισίνα «Sportski Centar 11. April», στο τελευταίο τους ματς στο Final-8 της διοργάνωσης, παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Στη «μάχη» για τις θέσεις 5-6 του Champions League, ο Θρύλος, αν και βρέθηκε πίσω με 3-2 στην πρώτη περίοδο, κράτησε ανέπαφη την εστία του για 21 λεπτά, προηγήθηκε με 9-3 των Ούγγρων και «αποχαιρέτησε» με νίκη το Βελιγράδι και το Final-8.

Στα ματς των θέσεων 5-8, με Γιουγκ (14-5) και Φερεντσβάρος, οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν τις δύο καλύτερες εμφανίσεις σε ολόκληρο το Final-8 του Βελιγραδίου και έδειξαν πως μπορούσαν να βρίσκονται αυτοί στον τελικό και να διεκδικήσουν το ευρωπαϊκό. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός βάζει από τώρα στόχο, για τη νέα αγωνιστική χρονιά, την επιστροφή του στην κορυφή του ευρωπαϊκού πόλο!

Στον προημιτελικό, ο Ολυμπιακός δεν είχε τις λεπτομέρειες με το μέρος του, κόντρα στη διοργανώτρια Νόβι Μπέογκραντ, η οποία έπαιζε «σπίτι» της, ήταν πιο εξοικειωμένη με τις συνθήκες και την πισίνα και προκρίθηκε στον τελικό.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και μόλις στο 7:44, άνοιξε το σκορ (1-0), με τον Φιλίποβιτς από την περιφέρεια. Ωστόσο, η Φερεντσβάρος προσπέρασε (1-2), με τον Βάμος να ισοφαρίζει σε 2-2, στον παίκτη παραπάνω (0:55). Το πρώτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε, με τους Ούγγρους μπροστά με 3-2. «Κλειστό» ήταν το δεύτερο οκτάλεπτο, καθώς σημειώθηκε μόλις ένα τέρμα, με τον Δερβίση να ισοφαρίζει σε 3-3 για τους νταμπλούχους Ελλάδας, 29 δευτερόλεπτα για το φινάλε του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, ο Θρύλος ξέφυγε με +2 (5-3), με τέρματα των Βάμος (4-3, 5:31) και Μουρίκη (4:29) από τα δύο μέτρα, ενώ ο Φουντούλης ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, στο 3:38, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +3 (6-3). To 6-3 ήταν το σκορ του τρίτου οκτάλεπτο, με τους «ερυθρόλευκους» να παίζουν εξαιρετική άμυνα, κρατώντας στο «μηδέν» τη Φερεντσβάρος για 16 λεπτά! Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, σε άμυνα και επίθεση και στο 5:41 της τέταρτης περιόδου, «ανέβηκε» στο +4 (7-3), με γκολ του Γενηδουνιά από την περιφέρεια, με τον Γούβη να «χτυπάει» από τα δύο μέτρα (4:25), για το 8-3. Νέο «χτύπημα» του Γενηδουνιά, αυτή τη φορά στην κόντρα (3:50) και +6 (9-3) οι νταμπλούχοι Ελλάδας, οι οποίοι δέχθηκαν γκολ (9-4) 21 λεπτά μετά!

Οκτάλεπτα: 2-3, 1-0, 3-0, 3-1.

Διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 7:44), 1-1 Βάντοβιτς (π/π, 4:53), 1-2 Βάργκα (κόντρα, 3:14), 2-2 Βάμος (π/π, 0:55), 2-3 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 0:01).

2ο οκτάλεπτο: 3-3 Δερβίσης (περιφέρεια, 0:29).

3ο οκτάλεπτο: 4-3 Βάμος (δύο μέτρα, 5:31), 5-3 Μουρίκης (δύο μέτρα, 4:29), 6-3 Φουντούλης (πέναλτι, 3:38).

4ο οκτάλεπτο: 7-3 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:41), 8-3 Γούβης (δύο μέτρα, 4:25), 9-3 Γενηδουνιάς (κόντρα, 3:50), 9-4 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 2:25).

Ολυμπιακός (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς (11/15, 73,3%), Γκίλλας, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 1, Γούβης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 1, Δήμου, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς

Φερεντσβάρος (Ζολτ Βάργκα): Ζάκονι, Μόλναρ, Βάντοβιτς 1, Μερκούλοφ, Αργυρόπουλος 2, Ούμποβιτς, Φέκετε, Βιγκβάρι, Νάγκι, Βάργκα, Γιάνσικ, Νταμόντε, Βόγκελ.