Στην κορυφή της βαθμολογίας του 2ου ομίλου των μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική ανέβηκε ο Βατανιακός που χάρη σε γκολ του Σαμανίδη κέρδισε με 1-0 τον Μέγα Αλέξανδρο Αγίας Μαρίνας, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο γήπεδο του Βατάν το απόγευμα της Τετάρτης για την 3η αγωνιστική.

Η ομάδα του Γιώργου Ποτουρίδη έκανε αποφασιστικό βήμα προς την άνοδο καθώς πανηγύρισε το “δύο στα δύο” και έφτασε τους 6 βαθμούς, όσους έχουν επίσης ο σημερινός της αντίπαλος αλλά και η Αναγέννηση Επανομής που έχουν όμως έναν αγώνα περισσότερο.

Την Κυριακή, οι Κατερινιώτες αγωνίζονται εκτός έδρας με την Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου.

Το “φιλμ” του αγώνα
1′ Μετά από σουτ του Μπρέγκου έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Αργυρόπουλος έκανε την προβολή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
3′ Εκτέλεση φάουλ του Κουτσούκη, έδιωξε ο Καλαϊτζίδης, νέο σουτ του Κουτσούκη, η μπάλα έφυγε άουτ.
7′ Ωραίο Σουτ του Ανανιάδη από καλή θέση, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
19′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπουλάρι ο Τζημογιάννης έπιασε την κεφαλιά που έφυγε άουτ.
30′ Μετά από σέντρα του Κουτσούκη ο Νιογκάνα δε μπόρεσε να κάνει την προβολή.
32′ Σέντρα σουτ του Κουτσούκη, η μπάλα έφυγε άουτ.

48′ Σουτ του Τσιώμη μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε μόλις άουτ.
50′ Ο Καραμανώλας πάσαρε στον Παπαδόπουλο ο οποίος απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα έκανε “λόμπα” που έφυγε άουτ.
59′ Εκτέλεση φάουλ του Αργυρόπουλου, η μπάλα έφυγε άουτ.
62′ Ο Παπαδόπουλος αντί να “σπάσει” τη μπάλα έκανε προσποίηση και την έχασε.
65′ Σουτ του Καραμανώλα, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
70′ Συρτό σουτ του Χατζόπουλου, μπλόκαρε ο Φιρινίδης.
85′ ΓΚΟΛ! 1-0: Ο Σαμανίδης με ατομική ενέργεια απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του και με συρτό σουτ στην αριστερή γωνία νίκησε τον Μυλωνά και έκανε το 1-0 για τον Βατανιακό.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τζάμος με βοηθούς τους Γκίτσο και Τσάγκα.

Κίτρινες κάρτες είδαν ο Σαμανίδης (78′) του Βατανιακοί και οι Κίτσα (75′) και Μπουλάρι (89′) του Μεγάλου Αλεξάνδρου Αγίας Μαρίνας.

Βατανιακός (Γιώργος Ποτουρίδης): Φιρινίδης, Σαμανίδης, Δερμίσης, Κολαξίδης, Λιόλιος, Οικονόμου, Καραμανώλας, Ανανιάδης, Παρδάλης, Δελαβερίδης (19′ λ.τ. Παπαδόπουλος – 72′ Καλαϊτζίδης), Τσιώμης (88′ Παντζιάλας).

Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας (Χρήστος Ζαρογιάννης): Μυλωνάς, Αργυρίου (72′ Λέκα), Ράδης, Τζημογιάννης, Μουστάκας (63′ Δημητρούσης), Νιογκάνα, Μπρέγκου (87′ Λουτζιανιώτης), Κουτσούκης, Χατζόπουλος (72′ Κίτσα), Μπουλάρι, Αργυρόπουλος.