Αποστολή στην Βέροια

Οι Αετοί Βέροιας επικράτησαν με 61-60 του Βατανιακού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μακροχωρίου Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της ημιτελικής φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Αετοί Βέροιας μπορεί να μην πραγματοποίησαν μία κυριαρχική εμφάνιση όπως στο πρώτο παιχνίδι της σειράς, ωστόσο παρά το γεγονός ότι δε βρέθηκαν σε καλή μέρα και πραγματοποίησαν μία μέτρια εμφάνιση, ήταν όσο καλοί χρειάστηκε στην άμυνα, επικράτησαν του Βατανιακού κάνοντας το 2-0, επέκτειναν το νικηφόρο τους σερί στους δέκα αγώνες και πήραν την πρόκριση για τον τελικό, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον Ζαφειράκη Νάουσας με έπαθλο τον τίτλο του πρωταθλητή και το εισιτήριο ανόδου στην Γ’ Εθνική Κατηγορία. Στον αντίποδα, ο Βατανιακός ο οποίος παρουσιαστηκε κακός και άστοχος για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, θα διεκδικήσει την τρίτη θέση κόντρα στον Αιγινιακό.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις ομάδες να βρίσκονται τέσσερις φορές ισόπαλες, το προοβάδισμα να αλλάζει πλευρά άλλες τόσες, μην υπερβαίνοντας σε κανένα σημείο τους τρεις πόντους και να βρίσκονται, στην ολοκλήρωσή του, ισόπαλες στους δεκαέξι πόντους.

Οι Αετοί ήταν η πρώτη ομάδα που πήρε απόσταση μεγαλύτερη της μίας κατοχής (25-21) στο 14’ 51” και με 33-38 στο 17’ 15”, η οποία ήταν η μέγιστη τιμή για το πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 35-30.

Η ομάδα της Βέροιας άνοιξε την ψαλίδα της διαφορά στους επτά πόντους (37-30) είκοσι ένα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Βατανιακό να προσπερνά με 39-46 στο 26’ 10” χάρη σε ένα σερί δεκατεσσάρων πόντων. Οι παίκτες του Ανδρέα Οκλαλιώτη βρήκαν σκορ μετά από 5’ 48”, εν συνεχεία προσπέρασαν με 51-47  στο 29’ 23”, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ένα επιμέρους 6-2 από την πλευρά των Αετών διαμόρφωσε στο 57-49 στο 33’ 06”, με το φιλοξενούμενο να επιστρέφει μειώνοντας σε 61-60 47,7″ πριν τη λήξη, ωστόσο στον εναπομείναντα χρόνο απώλεσε δύο ευκαιρίες να πάρει τη νίκη, με τους Αετούς Βέροιας να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 16-16, 35-30, 51-47, 61-60.