Του Κωνσταντίνου Μελάγιε

Το Game 3 ήταν μία σκληρή μάχη στο παρκέ που βρήκε νικητή τον Ολυμπιακό επί της Φενέρμπαχτσε με 71-72 χάρη σε buzzer beater τρίποντο του μυθικού Κώστα Σλούκα και πλέον προηγείται με 2-1 στη σειρά των play-offs. Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονται μία νίκη σε δύο ματς για να πάει στο Final 4 της Euroleague. Οι Τούρκοι βρέθηκαν αγκαλιά με τη νίκη όμως σε «νεκρό» χρόνο και υπό την πίεση του Χέις, ο Σλούκι Λουκ σκόραρε και χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με δυσκολία, όμως η Φενέρ με πόντους του Ντόρσεϊ προηγήθηκε με 11-5 (5’). Ο Ολυμπιακός συνήλθε στην μπροστινή πλευρά του παρκέ με πόντους από Βεζένκοβ, Παπανικολάου και καλό «διάβασμα» του Γουόκαπ, όμως η άμυνά του δεν ήταν αυτή που έπρεπε και έτσι οι γηπεδούχοι παρέμεναν μπροστά στο σκορ (21-15, 10’).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με δύο λάθη και δύο άστοχα σουτ του Μπλακ με αποτέλεσμα στην άλλη πλευρά με πόντους στον αιφνιδιασμό η Φενέρμπαχτσε να βρεθεί στο +11 (26-15, 12’). Τα επόμενα λεπτά εξελίχθηκαν σε μία «μονομαχία» Ντόρσεϊ – Σλούκα με τους δύο γκαρντ να σκοράρουν μόνο που ο «Σλούκι Λουκ» το έκανε καλύτερα και παρέσυρε όλους τους συμπαίκτες του με αποτέλεσμα να ακολουθήσει ένα σερί 0-10 και το προσπέρασμα (28-29, 17’). Ο Σλούκας ήταν ασταμάτητος (13π.) κι αν δεν έβρισκε τρόπο ο Έντουαρντς να βοηθήσει τους Τούρκους η διαφορά του ημιχρόνου ίσως ήταν μεγαλύτερη (35-38).

Η Φενέρμπαχτσε με τον Καλάθη να δημιουργεί και να σκοράρει ξεκίνησε καλύτερο το τρίτο δεκάλεπτο σε αντίθεση με τους Πειραιώτες οι οποίοι βιάζονταν υπερβολικά στη δική τους επίθεση (45-40, 26’). Η αστοχία από τα 6.75 «πλήγωνε» τον Ολυμπιακό μιας και τα συνεχόμενα άστοχα τρίποντα έδιναν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κλείσουν υπερβολικά στη ρακέτα τους (49-41, 28’).

Ο Σλούκας συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει και χάρη σε αυτόν οι Πειραιώτες διατηρούσαν ελπίδες (55-50, 32’). Ο χρόνος κυλούσε, η Φενέρμπαχτσε παρέμενε σε θέση οδηγού και τα ελεύθερα τρίποντα των παικτών του Μπαρτζώκα δεν έβρισκαν στόχο και πάλι καλά που υπήρχε ο Σλούκας στο παρκέ (60-57, 35’). Ο Ελληνας γκαρντ… διάβαζε τέλεια κάθε κατοχή και με δικές του ασίστ σε Μπλακ και Βεζένκοβ έδωσε το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» με 60-61 (37’). Η πίεση πλέον βρισκόταν στην πλευρά του Ιτούδη και των παικτών του. Ο Βεζένκοβ ευστόχησε από τα 6.75, αλλά απάντησε αμέσως ο Ντόρσεϊ (63-64, 37’) κι ένα τρίποντο του Καλάθη έβαλε… φωτιά στο γήπεδο (69-66, 39’). Η επόμενη άμυνα του Ολυμπιακού βγήκε και το επόμενο τρίποντο του Βεζένκοβ… μπήκε για την ισοφάριση στους 69 πόντους (48’’ για τη λήξη). Η άμυνα βγήκε ξανά όμως ο Γουόκαπ έκανε λάθος και έδωσε τη μπάλα ανέλπιστα στους γηπεδούχους με τον Γκούντουριτς να διαμορφώνει με μέσης απόστασης το 71-69. Το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα έφερε ευκαιρία για σχέδιο, ο Σλούκας βγήκε από τα σκριν και παρά την άμυνα του Ζέις σκόραρε χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του με 71-72.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 60-51 ενώ έμεναν 7 λεπτά αλλά κάπου εκεί ο Ολυμπιακός άλλαξε εικόνα, βρήκε σκορ από μακριά και προηγήθηκε στο σκορ. Το λάθος του Γουόκαπ παραλίγο να στοιχίσει αφού ο Γκούντουριτς σκόραρε για το 71-69, αλλά λογάριαζαν χωρίς τον… ξενοδόχο. Ο Σλούκας με εύστοχο τρίποντο υπό πίεση χάρισε τη νίκη στους Πειραιώτες.

MVP: Ποιος άλλος! Ο Κώστας Σλούκας σε 23:18 είχε 25 πόντους (6/6διπ., 3/6τριπ., 4/4βολ.), 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Μυθικός!

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: ΜακΚίσικ και Βεζένκοβ στα τελευταία εφτά λεπτά βοήθησαν τα μέγιστα να έρθει το αποτέλεσμα. Προσπάθησε αρκετά και ο Μπλακ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Δεν πρόσφεραν όσα περίμενε ο Ιτούδης ο Μότλεϊ (1/5διπ.).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ολυμπιακός βρήκε 6 εύστοχα τρίποντα, όλα από δύο παίκτες που τα μοιράστηκαν ευστοχώντας από 3 φορές. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα μάζεψαν 11 επιθετικά ριμπάουντ έναντι 8 των αντιπάλων τους.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τι άλλο… Το buzzer beater του Σλούκα που σίγησε την «Ulker Arena».

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε το μπάσκετ που μας είχε συνηθίσει στη regular season, αλλά τα play-offs είναι διαφορετική κατάσταση. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε τεράστια βραδιά τον Κώστα Σλούκα και στο κρίσιμο σημείο του αγώνα έκαναν step up Βεζένκοβ και ΜακΚίσικ προσθέτοντας πίεση στη Φενέρμπαχτσε.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Μπελόσεβιτς, Πέρεθ.

Δεκάλεπτα: 21-15, 35-38, 51-45, 71-72.

Φενερμπαχτσέ (Ιτούδης): Μότλι 5 (4 ριμπάουντ) , Μπίρσεν (2 ριμπάουντ), Έντουαρντς 5 (1/3 τρίποντα), Χέιζ , Μπιμπέροβιτς, Πιέρ 7 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Τζεκίρι 15 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκούντουριτς 5 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές) , Ντόρσεϊ 21 (4/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Καλάθης 10 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Αντετοκούνμπο.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθ) , Κάναν (2 ριμπάουντ) , Λαρεντζάκης, Φαλ 5 (2/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ 2 ασίστ, 3 λάθη, 2 μπλοκ), Σλούκας 25 (6/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη) , Βεζένκοβ 17 (4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Παπανικολάου 6 (0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Πίτερς 4 (3 ριμπάουντ) , Μπλακ 9 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κκεψίματα), ΜακΚίσικ 4 (2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).

Ομαδικά στατιστικά – Φενερμπαχτσέ: 18/42 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 14/15 βολές, 34 ριμπάουντ ( 26 αμυντικά – 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 21/38 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 12/16 βολές, 39 ριμπάουντ ( 28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη.