Ο Αρχέλαος Κατερίνης ηττήθηκε με 38-29 από τους Κύκλωπες Αλεξάνδρούπολης, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αλεξανδρούπολης, σε αγώνα για την 22η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Αρχέλαος γνώρισε την ήττα στον αγώνα που έριξε την αυλαία της φετινής αγωνιστικής περιόδου, χωρίς ωστόσο να έχει ταξιδέψει στην Αλεξανδρούπολη με κάποιο βαθμολογικό κίνητρο, καθώς είχε εξασφαλίσει την παραμονή του στην κατηγορία μετά τη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής.

Ισορροπημένο ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του το πρώτο ημίχρονο, με τους Κύκλωπες να αποκτούν προβάδισμα δύο τερμάτων κατά τη διάρκεια του δεύτερου πενταλέπτου και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τρία τέρματα διαφορά και το σκορ στο 22-29.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 29-21 στα πρώτα δέκα λεπτα κι εν συνεχεία να ισορροπεί ο Αρχέλαος το παιχνίδι και την ομάδα της Αλεξανδρούπολης να φτάνει στη νίκη με το τελικό 38-29.

Διαιτητές: Ηλιάδης, Σαπανίδης.

Δίλεπτα: 4-0.
Πέναλτι: 3/3-1/1.

Πεντάλεπτα: 4-4, 8-6, 11-9, 15-13, 17-14, 22-19 (ημ.), 25-20, 29-21, 29-22, 30-25, 34-28, 38-29.

ΑΣ Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης (Παπαχρήστου): Νικολαΐδης, Blidof 10, Γλήνιας, Ναβροζίδης 5, Μαρκοπουλιώτης, Χαραλαμπάκης 2, Αγαθόνικος 8, Τουλιόπουλος 1, Πιστόλας 6, Σωτηρόπουλος 4, Μπουλταδάκης, Γονατίδης 1, Καραβασίλης Δ., Καραβασίλης Β. 1.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Χοτοκουρίδου): Παπαναστασίου 1, Τόνας 1, Εξάρχου 1, Κανταρτζής, Χατζηιωαννίδης, Παρθενόπουλος 3, Χαραλαμπίδης 1, Ξεφτέρης 3, Κωνσταντάκης 4, Μαυρόπουλος 10, Μάνης, Κοσμίδης, Τσαβές, Φουστάνης, Κουλλόλλι, Παπανάκος 1.