Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών ηττήθηκε με από τον Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε εξ αναβολής αγώνα για την 7η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης κατάφερε να περάσει νικηφόρα στον πρώτο από τους δύο εναπομείναντες αγώνες που είχε στα Γιαννιτσά, επικρατώντας δύσκολα του Μεγάλου Αλεξάνδρου και εξακολουθεί να κρατάει σε δικά του χέρια την τύχη της πρώτη θέσης. Η ομάδα της Νάουσας αν επικρατήσει και στον τελευταίο αγώνα της β’ φάσης επί των Ικάρων θα τερματίσει στην κορυφή και θα έχει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας για τα play off, εκεί όπου θα κριθεί ο τίτλος του πρωταθλητή. Σε περίπτωση νίκης των Ικάρων την πρώτη θέση θα καταλάβουν οι Αετοί Βέροιας αφήνοντας δεύτερο τον Βατανιακό και τρίτο τον Ζαφειράκη, ενώ σε κάθε περίπτωση ο Αιγινιακός θα είναι τέταρτος.

Όσον αφορά τον Μεγάλο Αλέξανδρο Γιαννιτσών, παρά το γεγονός ότι πάλεψε μέχρι τέλους για τη νίκη, δεν κατάφερε να κλείσει τη χρονιά με ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα και αναμένει το αποτέλεσμα του αγώνα που εκκρεμεί για να δει αν θα θα είναι έκτος ή έβδομος στην τελική κατάταξη.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Ζαφειράκη να είναι αυτός που βρήκε τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 18-23.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δεκαέξι πόντους και το σκορ του ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 34-39.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Μεγάλο Αλέξανδρο να καταφέρνει έχει το πιο παραγωγικό του δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας είκοσι τέσσερις πόντους και να προσπερνά στο τέλος της περιόδου με 58-57.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, ωστόσο ο Ζαφειράκης ήταν αυτός που στα κρίσιμα σημεία βρήκε τις λύσεις και κατάφερε να πάρει τη νίκη με το τελικό 74-79.

Διαιτητές: Αναστασιάδης, Μποΐτσης.

Δεκάλεπτα: 18-23, 34-39, 58-57, 74-79.