Οι Αετοί Βέροιας επικράτησαν με 69-62 του Εδεσσαϊκού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για την 8η και τελευταία αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Με το απόλυτο των νικών ολοκλήρωσαν οι Αετοί Βέροιας τις υποχρεώσεις τους στη β’ φάση του πρωταθλήματος, γεγονός που από την όγδοη τους έφερε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και πλέον περιμένουν την έκβαση των δύο εξ αναβολής αγώνων του Ζαφειράκη για να μάθουν τον αντίπαλό τους στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Οι Αετοί ήταν απροσπέλαστοι στο αμυντικό τους μισό στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς περιόρισαν τον Εδεσσαϊκό σε μόλις τέσσερις εύστοχες προσπάθειες, με αποτέλεσμα να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να προηγηθούν στο τέλος της περιόδου με 19-9.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν συνολικά σαράντα επτά πόντους και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 41-34.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα της Βέροιας να σημειώνει δεκατέσσερις πόντους, το φιλοξενούμενο δεκαπέντε και το σκορ να διαμορφώνεται σε 55-49.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Αετούς να διαχειρίζονται το προβάδισμά τους και να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 69-62.

Διαιτητές: Μητώνας, Νικολαΐδης.

Δεκάλεπτα: 19-9, 41-34, 55-49, 69-62.