Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών επικράτησε με 61-59 του Αιγινιακού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 8η και τελευταία αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα χωρίς ουσιαστικό βαθμολογικό ενδιαφέρον, Μέγας Αλέξανδρος και Αιγινιακός έδωσαν μάχη μέχρι τέλους για τη νίκη, με την ομάδα των Γιαννιτσών να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα στις λεπτομέρειες και πλέον περιμένει το εξ αναβολής παιχνίδι με τον Ζαφειράκη Νάουσας εντός έδρας (26.04.2023, 20:15) για να κλείσει τη χρονιά και μάθει τη θέση του στην τελική κατάταξη της βαθμολογίας (5η-7η). Όσον αφορά τον Αιγινιακό, περιμένει κι αυτός την έκβαση των δύο εναπομείναντων αγώνων του Ζαφειράκη για να μάθει ποια ομάδα θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά (με μειονέκτημα έδρας) για την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Αιγινιακό να είναι αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 16-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μέγας Αλέξανδρος περιόρισε τον αντίπαλό του στους έξι πόντους, με αποτέλεσμα να προσπεράσει στο σκορ και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 32-26.

Ισορροπημένο ήταν και το τέταρτο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να σημειώνει δεκατρείς πόντους, το φιλοξενούμενο δεκαεπτά και το σκορ να διαμορφώνεται σε 45-43 υπέρ της ομάδας των Γιαννιτσών.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Μέγα Αλέξανδρο να φτάνει στη νίκη με το τελικό 61-59.

Διαιτητές: Χανός, Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 16-20, 32-26, 45-43, 61-59.