Ο Εργόναθλος ηττήθηκε με 48-84 των Αετών Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πολυκάστρου, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Αετοί Βέροιας σε έναν ακόμα αγώνα στηρίχθηκαν στην αμυντική τους λειτουργία και δεχόμενοι από οκτώ πόντους στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο κατάφεραν να περάσουν εύκολα από το Πολύκαστρο και να ανέβουν στην κορυφή της βαθμολογίας ωστόσο όλα παραμένουν ανοιχτά για ποια από τις τρεις πρώτες θέσεις θα καταλάβουν, ως εκ τούτου μόνο αδιάφορο δεν είναι το τελευταίο τους παιχνίδι όπου υποδέχονται τον Εδεσσαϊκό.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Αετούς Βέροιας να είναι αυτοί που βρήκαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκαν στην ολοκλήρωσή του με 15-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο δρόμος για το καλάθι των φιλοξενούμενων έμοιαζε να περνάει από τις Συμπληγάδες Πέτρες, καθώς ο Εργόναθλος κατάφερε να σημειώσει μόλις οκτώ πόντους και η ομάδα της Βέροιας ξέφυγε στο σκορ και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τη βρήκε να απέχει δεκατέσσερις πόντους από τον αντίπαλό της (23-47).

Ανάλογη ήταν η εικόνα και το τρίτου δεκάλεπτου, με τους παίκτες του Ανδρέα Οκλαλιώτη να εκτοξεύουν το προβάδισμά τους στους τριάντα οκτώ πόντους και το σκορ να διαμορφώνεται σε 31-69.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο με τους Αετούς Βέροιας να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 48-84.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου, Γκαντίδης Θ.

Δεκάλεπτα: 15-21, 23-47, 31-69, 48-84.