Ο Βατανιακός επικράτησε με 80-77 των Ίκαρων Γιαννιτσών, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα ο οποίος κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τέλος του, Βατανιακός και Ίκαροι έδωσαν μάχη μέχρι τέλους για τη νίκη, με την ομάδα της Κατερίνης να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα και να παραμένει στο κυνήγι της πρώτης θέσης και αυτήν των Γιαννιτσών να χάνει τις ελπίδες της για τη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης που οδηγεί στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν συνολικά σαράντα εννέα πόντους και τον Βατανιακό να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 25-24.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με το γηπεδούχο να είναι αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 46-40.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Κατερίνης να πετυχαίνει είκοσι έναν πόντους, τους Ίκαρους είκοσι και το σκορ να διαμορφώνεται σε 67-60.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με τον Βατανιακό να διατηρεί το ισχνό του προβάδισμα και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 80-77.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ., Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 25-24, 46-40, 67-60, 80-77.