Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 55-59 από τον Εδεσσαϊκό, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αιγινιακός κατάφερε να δεχθεί στο τρίτο δεκάλεπτο περισσότερους πόντους από όσους δέχθηκε σε όλο το πρώτο ημίχρονο κι εν συνεχεία να χάσει ένα παιχνίδι το οποίο ήλεγχε στα πρώτα είκοσι λεπτά, ωστόσο παρά το γεγονός ότι έπαιξε με τη φωτιά δεν κάηκε, καθώς για μόλις έναν πόντο υπερασπίστηκε τη διαφορά της νίκης του στην Έδεσσα και προκρίθηκε απόψε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον πρώτο της βαθμολογίας. Ο Εδεσσαϊκός από την άλλη πλευρά πέτυχε μία πολύ μεγάλη ανατροπή, ωστόσο δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην τελευταία επίθεση του αγώνα που θα τον κρατούσε ζωντανό στο κυνήγι της τετράδας και ανάλογα με τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής θα περιοριστεί σε μία θέση ανάμεσα στην πέμπτη και την όγδοη.

Καλύτερος ήταν ο Αιγινιακός στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όπου περιόρισε τον αντίπαλό του επιθετικά, αποσπάστηκε στο σκορ και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 18-9.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να κλείνει το πρώτο μισό του αγώνα με διψήφια διαφορά και το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 33-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Εδεσσαϊκός κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα σημειώνοντας είκοσι έξι πόντους και δεχόμενος τους μισούς προηγήθηκε στο τέλος της περιόδου με 46-48.

Ισορροπημένο ήταν και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν συνολικά μόλις είκοσι πόντους και τον Εδεσσαϊκό να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 55-59.

Διαιτητές: Τοπαλίδης, Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 18-9, 33-22, 46-48, 55-59.