Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Βασάκη, ο Πιερικός με δυο γκολ σε ένα δίλεπτο από τους Κυπαρίσση (44′) και Κατσιαμήτα (45′) έφτασε στη νίκη με 2-1 στο παιχνίδι που διεξήχθη στο Α’ ΔΑΚ Κατερίνης για την 24η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή στην κατηγορία.

Η ομάδα του Γιώργου Καμπερίδη έφτασε τους 38 βαθμούς και ανέβηκε ξανά στη 2η θέση του πίνακα, ισοβαθμώντας με τον ΑΟ Χανιώτης αλλά και τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου ενώ ο Μακεδονικός Φούφα μετά τα σημερινά αποτελέσματα υποβιβάστηκε και μαθηματικά.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό με τον Πιερικό να δημιουργεί και να χάνει αρκετές ευκαιρίες απέναντι σε μια ομάδα που ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη για να μείνει “ζωντανή” και θα μπορούσε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα αν μετουσίωνε σε γκολ μία από τις δυο κλασικές ευκαιρίες της με τον Καλογιαννίδη στο 21′ ή στο 90’+5′ (και στις δύο φάσεις απέκρουσε σωτήρια ο Μπαλάφας).

Το “φιλμ” του αγώνα
1′ Παράλληλη σέντρα του Κυπαρίσση, πρόλαβε και έκοψε ο Πατουλίδης.
3′ Εκτέλεση φάουλ του Χατζηκωνσταντίνου, η μπάλα έφυγε άουτ.
5′ Ο Δεληγιάννης έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Πατουλίδης παραχώρησε κόρνερ.
6′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χ. Παπαδόπουλου ο Κυπαρίσσης έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Ρωσίδης έδιωξε.
15′ Μετά από ωραία ενέργεια ο Χ. Παπαδόπουλος έβγαλε συρτή σέντρα και ο Κατσαβάκης έκανε το πλασέ που έφυγε άουτ.

19′ ΓΚΟΛ! 0-1: Ο Βασάκης βγήκε στην αντεπίθεση εκμεταλλευόμενος λάθος της πλευράς του Πιερικού και με πλασέ νίκησε τον Μπαλάφα ο οποίος βρήκε τη μπάλα αλλά δε μπόρεσε να αποσωβήσει το 0-1.
20′ Κοντινό πλασέ του Κυπαρίσση, έφυγε άουτ.
21′ Σωτήρια επέμβαση του Μπαλάφα σε τετ α τετ με τον Καλογιαννίδη που εκμεταλλεύτηκε λάθος του Πιερικού.
23′ Διαμαρτυρίες του Πιερικου για πέναλτι σε ανατροπή του Χ. Παπαδόπουλου από τον Σεκουλίδη. Ο διαιτητής έδωσε φάουλ πάνω στη γραμμή παρατηρώντας με κίτρινη κάρτα τον Σεκουλίδη.
24′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Χ. Παπαδόπουλου ο Κραγιόπουλος έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι.
32′ Σουτ του Καρασούνηα, η μπάλα έφυγε άουτ.
44′ ΓΚΟΛ! 1-1: Μετά από ατομική ενέργεια ο Κατσιαμήτας γύρισε συρτά για τον Κυπαρίσση ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1 για τον Πιερικό.
45′ ΓΚΟΛ! 2-1: Έπειτα από σέντρα του Τουλίκα, ο Κατσιαμήτας έκανε με σουτ το 2-1 για τον Πιερικό.
56′ Σουτ του Κυπαρίσση, έδιωξε σε κόρνερ ο Πατουλίδης.
60′ Ο Μπαλάφας μπλόκαρε κεφαλιά του Σεκουλίδη.
67′ Τετ α τετ του Κατσαβάκη με τον Πατουλίδη, απέκρουσε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.
69′ Ο Μπαλάφας βγήκε έγκαιρα και έσωσε προ του Βασσάκη.
75′ Σουτ του Δεληγιάννη, η μπάλα έφυγε άουτ.
82′ Σουτ του Καλαϊτζή έπειτα από πάσα του Κυπαρίσση, έκοψαν οι αμυντικοί του Μακεδονικού.
90′ Ο Νικολαΐδης σε αντεπίθεση για τον Πιερικό βγήκε τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά το σουτ του έφυγε άουτ.
90’+3′ Σουτ του Μαυρίδη, πέρασε άουτ.
90’+5′ Εκτέλεση φάουλ του Καλογιαννίδη, απέκρουσε σωτήρια ο Μπαλάφας.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αγρίμης με βοηθούς τους Παντικίδη και Μάτσια της ΕΠΣ Μακεδονίας.

Κίτρινες κάρτες είδαν οι Μαυρίδης (71′), Κατσιαμήτας (73′), Τουλίκας (84′) και Χατζηκωνσταντίνου (90’+4′) του Πιερικού και οι Σεκουλίδης (23′) και Σερσέμης (38′) του Μακεδονικού Φούφα.

Πιερικός (Μανώλης Μπατσαράς): Μπαλάφας, Χατζηκωνσταντίνου, Μακρίδης, Δεληγιάννης, Κυπαρίσσης (84′ Νικολαΐδης), Κατσαβάκης (69′ Καλαϊτζής), Παπαδόπουλος Χ. (84′ Στραβογιάννης), Κατσιαμήτας (84′ Παπαδόπουλος Κ.), Τουλίκας, Κραγιόπουλος (27′ λ.τ. Βήτος), Μαυρίδης.
Στον πάγκο: Λαζαρίδης, Νικολαΐδης, Σύρπης, Κατσάρας, Τσενικλής.
Μακεδονικός Φούφα (Κώστας Καπετάνος – Παντελής Καπετάνος): Πατουλίδης, Καρασούνηας (46′ Θεοδουλίδης), Σεκουλίδης, Ρωσίδης, Μωυσιάδης, Σερσέμης, Κοντογουλίδης, Σπανδωνίδης (78′ Λιάμης), Καλογιαννίδης, Βασάκης, Παπάς (62′ Μητσόπουλος).
Στον πάγκο: Δημητριάδης, Χάιτας, Σιδηρόπουλος, Καραντζούλης.