Ο Αρχέλαος Κατερίνης αναδείχθηκε ισόπαλος 26-26 με τον Φαίακα Κέρκυρας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Κέρκυρας, σε αγώνα για την 20η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Τεράστια εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αρχέλαος στην Κέρκυρα, όπου απέσπασε υπερπολύτιμη ισοπαλία για την οικονομία του πρωταθλήματος στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή στην κατηγορία, ψαλιδίζοντας ταυτόχρονα τις πιθανότητες του Φαίακα για άνοδο στην Handball Premier. Ωστόσο, παρά την ικανοποίηση για την εμφάνιση και τον σημαντικό βαθμό, η ομάδα της Κατερίνης πήρε το δρόμο της επιστροφής με την πικρία της απώλειας της νίκης, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο βρέθηκε να προηγείται έως και με έξι τέρματα, ήταν τρία γκολ μπροστά στο τελευταίο πεντάλεπτο, ωστόσο δεν άντεξε στην αντεπίθεση του γηπεδούχου και περιορίστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας.

Μετά από ένα ισορροπημένο πεντάλεπτο (2-2), ο Αρχέλαος πήρε το προβάδισμα στο σκορ, προηγήθηκε με 9-11 δέκα λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (12-13).

Στο δεύτερο ημίχρονο μετά το 15-15 του πρώτου πενταλέπτου, ο φιλοξενούμενος πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ, φτάνοντας το προβάδισμά του έως και στα έξι τέρματα (16-22) στα μισά του δεύτερου μέρους. Στην συνέχεια, ο Φαίακας επιχείρησε την τελική του αντεπίθεση, κράτησε την ομάδα της Κατερίνης χωρίς σκορ για περισσότερα από πέντε λεπτά, ενώ στο τελευταίο πεντάλεπτο κατάφερε να καλύψει το χάντικαπ των τριών τερμάτων (22-25) που είχε, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση ισόπαλες στα είκοσι έξι τέρματα.

Διαιτητές: Βήτας, Σκλαβενίτης.

Δίλεπτα: 3-5.
Κόκκινες: Δελλής (53’ 39”) – Ξεφτέρης (53’ 39”).
Πέναλτι: 5/7-2/3.

Πεντάλεπτα: 2-2, 3-5, 4-5, 7-8, 9-11, 12-13 (ημ.), 15-15, 16-19, 16-22, 20-23, 22-25, 26-26.

ΑΟ Φαίαξ Κέρκυρας (Τσιλιμπάρης): Αναριώτης, Χαραλαμπίδης, Τζαμπάφτι, Τσίλης 10, Κουλούρης, Κυπριώτης 2, Κοσκινάς, Δελλής Δ.3, Πίτος 2, Δελλής Ν., Ζέρβας 1, Κορακιανίτης 8, Προβατάς.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης: Ξεφτέρης, Θεοφανίδης, Βουτσάς 7, Παπανάκος 3, Κουλλόλι, Ξώνης, Φουστάνης, Κοσμίδης, Τσαβές, Μαυρόπουλος 2, Σαϊδές, Χαραλαμπίδης 3, Ράντος 5, Θυμιόπουλος 5, Μάνης, Κωνσταντάκης 1.