Νέες διεθνείς επιτυχίες γνώρισε ο Αθλητικός Σύλλογος Sakura Κατερίνης στο Τζούντο στη Κροατία και στη Σερβία.

Αυτή τη φορά ο Α.Σ. Sakura Κατερίνης ταξίδεψε με 9 μέλη στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας και στο Βελιγράδι της Σερβίας για να συμμετέχει σε δύο σημαντικές διεθνείς διοργανώσεις που σφύζουν από νέους ταλαντούχους Τζουντόκα.

Το ταξίδι ξεκίνησε με τη συμμετοχή της ομάδας στο Διεθνές Τουρνουά Τζούντο “Sakura Cup” της Κροατίας, ένα από τα πιο οργανωμένα τουρνουά του επιπέδου του στην Ευρώπη, όπου ο Sakura Κατερίνης με 7 μετάλλια ( 3 χρυσά, 2 αργυρά, 2 χάλκινα) κατέλαβε την Τρίτη θέση ανάμεσα σε 50 συλλόγους.

Επίσης, ο Sakura με δυο χρυσά στην κατηγορία Κ14 αγοριών κατέλαβε την δεύτερη θέση στο εν λόγω τουρνουά.

Μετά τις επιτυχίες στην Κροατία, η αποστολή Τζούντο του Sakura ταξίδεψε στο Βελιγράδι, όπου συμμετείχε στο Διεθνές Τουρνουά Τζούντο “Trophy of Belgrade”.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες του Sakura έλαμψαν στο τατάμι και με τα αποτελέσματα τους κατέκτησαν τη 2η θέση στην κατηγορία Νέων Ανδρών & Νέων Γυναικών συγκεντρώνοντας 4 μετάλλια, 2 χρυσά, 1 αργυρό και 1 χάλκινο μετάλλιο.