Ο Αρχέλαος Κατερίνης επικράτησε με 27-21 της Εκμάθησης Αθλημάτων, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 19η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Η πιερική ομάδα με “όπλο” την άμυνα πήρε τη νίκη σε ένα κρίσιμο παιχνίδι κι έκανε σημαντικό βήμα προς την παραμονή στην κατηγορία καθώς ανέβηκε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Αρχέλαος είχε από την αρχή το προβάδισμα, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 5 γκολ στο 15′ (8-3), όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και “ροκάνισαν” τη διαφορά φτάνοντας σε απόσταση 1 γκολ με το ημίχρονο να λήγει 12-11 υπέρ της κατερινιώτικης ομάδας.

Στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Αρχελάου μπήκε αποφασισμένη να μην αφήσει την ευκαιρία για νίκη να της ξεφύγει και το σκηνικό επαναλήφθηκε, με τους γηπεδούχους να διευρύνουν τον προβάδισμα που σταδιακά αυξήθηκε σε 4 γκολ (18-14 στο 40′) και 5 γκολ (22-17 στο 50′). Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 55′ με τον Αρχέλαο να φτάνει στο +8 (25-17) και στο τέλος να πανηγυρίζει τη νίκη με 27-21.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος, Νικολαΐδης

Δίλεπτα: 5-4
Κόκκινη: Μάνης (26′ 02″)

Πέναλτι: 3-1.

Πεντάλεπτα: 4-1, 6-2, 8-3, 10-6, 11-9, 12-11 (ημ.), 15-13, 18-14, 20-16, 22-17, 25-17, 27-21.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Χοτοκουρίδου): Σαϊδές 2, Θεοφανίδης, Ξώνης, Παπανάκος Κ., Τσαβές, Ράντος 4, Βουτσάς 7, Κοσμίδης Β., Μάνης, Μαυρόπουλος 2, Θυμιόπουλος 4, Κωνσταντάκης 5, Ξεφτέρης, Χαραλαμπίδης 3, Παρθενόπουλος.

ΑΟ Εκμάθησης Αθλημάτων (Κεχαγιάς): Κυριμλίδης 5, Μαντζόπουλος, Τάτσης, Κουτσοκώστας 4, Μπαμπλέκης, Κοπαΐδης 5, Θαναηλάκης 4, Παπαγεωργίου, Καράγγελος 2, Μασούρας, Ιμσιρλίδης, Κυριακίδης, Γαλανός 1, Λυμπούδης, Πίνο.