Ο Βαφύρας επικράτησε με 74-64 της Γουμένισσας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 13-14 της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βαφύρας σημειώνοντας το ένα τρίτο των πόντων του στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να ανατρέψει το μείον τρία του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και το μείον τέσσερα του πρώτου αγώνα και να καταλάβει τη δέκατη τρίτη θέση στη γενική κατάταξη με την Γουμένισσα να τερματίζει μία θέση πιο κάτω.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Βαφύρα να είναι αυτός που βρήκε τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 15-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γουμένισσα επιδόθηκε σε ένα επιθετικό κρεσέντο σκοράροντας είκοσι έξι πόντους, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με 33-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο γηπεδούχος ήταν αυτός που συνδέθηκε με το αντίπαλο καλάθι, ταυτόχρονα περιόρισε την παραγωγικότητα της αντιπάλου του κι έτσι κατάφερε και να ανακτήσει το προβάδισμα και να αποσπαστεί με διψήφιο σκορ με το σκορ να διαμορφώνεται σε 57-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, Βαφύρας κατάφερε να υπερασπιστεί το το προβάδισμά του αλλά και να υπερκεράσει το χάντικαπ της ήττα του πρώτου αγώνα, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 74-64.

Διαιτητές: Καρλιάμπας, Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 15-10, 33-36, 57-46, 74-64.