Ο Αετός Κιλκίς επικράτησε με 51-47 του ΑΟΚ Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 9-10 της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα στον οποίο οι δύο αντίπαλοι παρουσίασαν αρκετές μεταπτώσεις στην απόδοσή τους και κατ’ επέκταση είχαμε και εναλλαγές στο προβάδισμα, με τις ομάδες να φτάνουν ακόμα και σε διψήφιες διαφορές, ο Αετός Κιλκίς ήταν αυτός που κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα και πηγαίνει στην Βέροια για τη ρεβάνς έχοντας να υπερασπιστεί προβάδισμα τεσσάρων πόντων στη μάχη για την ένατη θέση.

Ο ΑΟΚ Βέροιας μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει την σειρά από νωρίς και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 11-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Αετό Κιλκίς να ανατρέψει την κατάσταση, καθώς αυτός ήταν που πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά στο σκορ με 30-28.

Η άμυνα του γηπεδούχου συνέχισε να λειτουργεί αποτελεσματικά και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφιο επίπεδο και το σκορ να διαμορφώνεται σε 46-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΟΚ Βέροιας μπήκε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, ωστόσο ο Αετός ήταν αυτός που την κατέκτησε με το τελικό 51-47.

Διαιτητές: Καραμανλής, Μποΐτσης.

Δεκάλεπτα: 11-20, 30-28, 46-36, 51-47.