Η Γουμένισσα επικράτησε με 59-55 του Βαφύρα, στο Κλειστό Γυμναστήριο Γουμένισσας Εβίνα Μάλτση, σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 13-14 της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς του Αγίου Σπυρίδωνα άφησαν Γουμένισσα και Βαφύρας, με τη γηπεδούχο να ανατρέπει της εις βάρος της κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο και να φτάνει στη νίκη που της δίνει το πλεονέκτημα για την κατάκτηση της δέκατης τρίτης θέσης.

Ο Βαφύρας μπήκε ιδιαίτερα ζεστός στην αναμέτρηση και όντας ιδιαίτερα εύστοχος με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα στο σκορ και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 10-21.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο με το φιλοξενούμενο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 24-32.

Ανάλογη με του πρώτου ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με τη διαφορά ότι οι ρόλοι αντιστράφηκαν και η Γουμένισσα κατάφερε όχι μόνο να καλύψει την εις βάρος της διαφορά, αλλά πέρασε και βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τέλος της περιόδου με 44-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη με τη Γουμένισσα να είναι αυτή που την κατέκτησε με το τελικό 59-55.

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Χανός.

Δεκάλεπτα: 10-21, 24-32, 44-43, 59-55.