Η Αριδαία επικράτησε με 74-72 της ΑΓΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 11-12 της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η Αριδαία έπαιξε με τη φωτιά, ωστόσο κατάφερε να μην πέσει θύμα ανατροπής παρά το γεγονό ότι στο τέταρτο δεκάλεπτο απώλεσε διαφορά δεκαπέντε πόντων και απέκτησε πλεονέκτημα κόντρα στην ΑΓΕ Πιερίας.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την Αριδαία να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 20-15.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τη γηπεδούχο να διευρύνει το προβάδισμά της και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 42-33.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Αριδαίας να γίνεται πλέον το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τη νίκη, καθώς μπήκε στην τελική ευθεία του αγώνα προηγούμενη με 62-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΓΕ Πιερίας εξαπέλυσε την αντεπίθεσή της, μπήκε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, ωστόσο δεν τα κατάφερε, με την Αριδαία να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 74-72.

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης, Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 20-15, 42-33, 62-47, 74-72.