Ο Αρχέλαος Κατερίνης αναδείχθηκε ισόπαλος 23-23 με το Πανόραμα στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πανοράματος Ηλίας Τριανταφυλλίδης, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Αρχέλαος μπορεί να μην κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο του ουραγού Πανοράματος και να πάρει μία βαθιά ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα, ωστόσο -μη χείρον βέλτιστον- πήρε έστω το βαθμό της ισοπαλίας που τον ανέβασε στην όγδοη θέση, με τη μάχη για την σωτηρία να μαίνεται μέχρι και την τελευταία αγωνιστική.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ με το Πανόραμα να είναι αυτό που κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας προβάδισμα δύο τερμάτων (14-12).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του, μέχρι και πέντε λεπτά πριν το τέλος, σημείο στο οποίο ο Αρχέλαος ισοφάρισε στα είκοσι ένα τέρματα. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης οι δύο ομάδες έδωσαν τη μάχη για τη νίκη, με το τελικό 23-23 να “σημαδέυει” την προσπάθεια των δύο ομάδων και να τους χαρίζει από ένα βαθμό.

Διαιτητές: Ηλιάδης, Σαπανίδης.

Δίλεπτα: 1-6.
Πέναλτι: 5/6-2/2.

Πεντάλεπτα: 1-1, 3-4, 6-7, 8-10, 12-12, 14-12 (ημ.), 16-14, 18-16, 19-17, 21-19, 21-21, 23-23.

ΑΕΠ Πανόραμα (Νάση): Ζιάκος, Αντωνίου, Μεγγίδης, Βλαχόπουλος 2, Μαυρίδης 1, Ιλέρης 8, Τσακωνιάτης, Καρούσης 2, Ξυνιάς 2, Ντέμπος 2, Μαμούρης, Τερζίδης, Παντελίδης, Ρουμελιώτης 3, Βακουφάρης 3, Βαρβιτσιώτης.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Χοτοκουρίδου): Κανταρτζής, Κουλλόλι, Παρθενόπουλος, Παπανάκος Χ., Χαραλαμπίδης 1, Ξεφτέρης, Κωνσταντάκης 1, Θυμιόπουλος 2, Μαυρόπουλος 7, Μάνης, Κοσμίδης, Βουτσάς 4, Ράντος 6, Τσαβές, Παπανάκος Κ. 2, Ξώνης.