Ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας ηττήθηκε με 55-56 από τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 15-16.

Σε μία αμφίρροπη αναμέτρηση από την αρχή μέχρι και το τέλος της, ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ήταν αυτός που χαμογέλασε στο φινάλε και απέκτησε προβάδισμα ενός πόντου, ενόψει της ρεβάνς στην έδρα του, απέναντι στον ΠΑΟΚ Αλμωπίας.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 17-15.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας ισόπαλες στους είκοσι εννέα πόντους.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο στο τέλος του οποίου και πάλι βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 41-41.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας και τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να δίνουν μάχη πόντο με πόντο και το φιλοξενούμενο να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 55-56.

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Νικολαΐδης.

Δεκάλεπτα: 17-15, 29-29, 41-41, 55-56.