Ο Εργόναθλος (3-5) ηττήθηκε με 55-72 από τον Αιγινιακό (3-5), στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πολυκάστρου, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αιγινιακός κατάφερε να πετάξει στα σκουπίδια τους τριάντα έναν πόντους που σημείωσε και τους δεκαεπτά που προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο πριν βγει το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ανέκαμψε στο τρίτο δεκάλεπτο και πέρασε από το Πολύκαστρο σημείωνοντας την πρώτη του νίκη στη β΄φάση και παρότι παραμένει όγδοος απέχει μόλις μία νίκη από την τετράδα, όντας ισόβαθμος με τον πέμπτο Εργόναθλο, ο οποίος πέτυχε μία επική επιστροφή στο δεύτερο δεκάλεπτο χωρίς ωστόσο να μπορέσει να έχει συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Αιγινιακός μπήκε “αφηνιασμένος” στο πρώτο δεκάλεπτο, σημειώνοντας τριάντα έναν πόντους, με τον Εργόναθλο να μη μπορεί να ακολουθήσει και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 14-31.

Η εικόνα του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν αντιστρόφως ανάλογη με του πρώτου, με το γηπεδούχο να σημειώνει είκοσι πέντε πόντους, περιορίζοντας ταυτόχρονα την ομάδα της βόρειας Πιερίας στους οκτώ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας ισόπαλες στους τριάντα εννέα πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα του φιλοξενούμενου ήταν αυτή που έμοιαζε “απόρθητη” καθώς είχε μόλις επτά πόντους παθητικό και αυτό του έδωσε τη δυνατότητα να ξεφύγει εκ νέου με διψήφια διαφορά με το σκορ να διαμορφώνεται σε 46-56.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Αιγινιακό να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 55-71.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ., Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 14-31, 39-39, 46-56, 55-71.