Οι Αετοί Βέροιας (4-4) επικράτησαν με 66-59 των Ικάρων Γιαννιτσών (4-4), στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Αετοί Βέροιας έκαναν το δύο στα δύο στη δεύτερη φάση και αναρριχήθηκαν πλέον στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας πίσω τους στην ισοβαθμία τους Ίκαρους, σε μία αναμέτρησης η οποία ήταν ισορροπημένη, με τους γηπεδούχους ωστόσο να επικρατούν δίκαια.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τους Αετούς να προηγούνται στην ολοκλήρωσή του με 14-13.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τους Ίκαρους να είναι αυτή του βρέθηκαν σε θέση οδηγού στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 26-28.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με την εκπνοή του να είναι αυτή που άλλαξε τις ψυχολογικές και όχι μόνο ισορροπίες, καθώς ένα buzzer beater τρίποντο του Χατζηχαρίση από το κέντρο έγραψε το 48-43.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με τους Ίκαρους να μάχονται για την ανατροπή και τους Αετούς να διατηρούν το προβάδισμά τους και να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 66-59.

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Νικολαΐδης.

Δεκάλεπτα: 14-13, 26-28, 48-43, 66-59.