Ο Ζαφειράκης Νάουσας (7-1) επικράτησε με 70-61 του Εδεσσαϊκού (3-5), στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης κατάφερε να παραμείνει στην κορυφή και να διατηρήσει την απόσταση των δύο νικών από τον Βατανιακό που τον καταδιώκει φτάνοντας στην ανατροπή στην τελευταία περίοδο, κόντρα στον Εδεσσαϊκό ο οποίος επέστρεψε από τη διψήφια διαφορά που βρέθηκε πίσω από το πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο λύγισε στο τέταρτο και πλέον είναι στην έβδομη θέση, μία νίκη πίσω από την τέταρτη που οδηγεί στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Ζαφειράκης μας παρουσίασε και πάλι την εικόνα στην οποία μας έχει συνηθίσει στους περισσότερους εντός έδρας αγώνες του, κυριαρχώντας στο ξεκίνημα του αγώνα και περιορίζοντας τον Εδεσσαϊκό σε μονοψήφιο σκορ, προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 19-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα αντιστράφηκε, με το φιλοξενούμενο να είναι αυτός που άφησε στους επτά πόντους τον αντίπαλό και ανέτρεψε την κατάσταση κλείνοντας του πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 26-27.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με το γηπεδούχο να σημειώνει δεκαεννέα πόντους, την ομάδα της Έδεσσας έναν περισσότερο και το σκορ να διαμορφώνεται σε 45-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης Νάουσας επιδόθηκε σε ένα επιθετικό κρεσέντο, με τον Εδεσσαϊκό να μη μπορεί να ακολουθήσει κι έφτασε σε νίκη με το τελικό 70-61.

Διαιτητές: Μητώνας, Χανός.

Δεκάλεπτα: 19-7, 26-27, 45-47, 70-61.