Ο Πιερικός Αρχέλαος (7-11) επικράτησε με 77-52 του ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας (4-14), στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 20η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Ο Πιερικός Αρχέλαος έκανε τα εύκολα (του πρώτου δεκαλέπτου) δύσκολα (στο δεύτερο δεκάλεπτο), ωστόσο επανέφερε τα πράγματα σε τάξη στο τρίτο κι έφτασε σε μία εύκολη νίκη, κάνοντας ταυτόχρονα το 2-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας, τον οποίο είναι πολύ πιθανό, αν διατηρήσει την έβδομη θέση στη βαθμολογία, να τον βρει αντίπαλο στον πρώτο γύρο των play out.

Ο Πιερικός Αρχέλαος προηγήθηκε με 7-2 στο 3’ 08”, ενώ πέντε δευτερόλεπτα μετά την συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (13-3). Στο 6’ 21” ο γηπεδούχος προηγήθηκε με 19-5, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 19-9 στο 7’ 34”. Η ομάδα της Κατερίνης ανέβασε ξανά το δείκτη της διαφορά στους δεκατρείς (24-11) στο 8’ 34” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 26-13.

Ο φιλοξενούμενος έριξε τη διαφορά κάτω από τους δέκα (26-17) στο 11’ 46”, με τους παίκτες του Σταύρου Ευγενειάδη να απαντούν με ένα σερί έξι πόντων για το 32-17 στο 12’ 39”. Η ομάδα της Μεσοποταμίας σημείωσε έξι αναπάντητους πόντους μειώνοντας σε 32-23 στο 13’ 21”, ενώ στο 17’ 45” επτά μόλις πόντοι χώριζαν τις δύο ομάδες με το σκορ στο 35-28, με το πρώτο μισό της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 39-32.

Ο Πιερικός Αρχέλαος έτρεξε ένα σερί δεκαοκτώ πόντων για να ξεφύγει με 61-36 στο 29’ 10”, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Το σερί του γηπεδούχου συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο και ολοκληρώθηκε στους είκοσι δύο πόντους (65-36, 31’ 20”), μετατρέποντας το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 77-52.

Διαιτητές: Ηλιόπουλος, Κασούμης.

Δεκάλεπτα: 26-13, 39-32, 61-36, 77-52.