Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (3-4) ηττήθηκε με 66-72 από τους Αετούς Βέροιας (3-4), στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Παρά το γεγονός ότι το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς και προϋποθέσεις για τον Μεγάλο Αλέξανδρο, οι Αετοί Βέροιας κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση μόλις στο δεύτερο δεκάλεπτο και να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ στο τρίτο, φτάνοντας στη νίκη που μπορεί μεν να τους φέρνει στην έβδομη θέση, είναι ωστόσο ισόβαθμοι με τον τέταρτο Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών.

Ο Μέγας μπήκε αποφασισμένος να πάρει την κατάσταση στα χέρια του από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, παρουσιάστηκε παθιασμένος και αποφασισμένος για αυτός και όντας ιδιαίτερα παραγωγικός και με τους Αετούς να μη δείχνουν ικανοί να ακολουθήσουν προηγήθηκε στο τέλος της περιόδου με 28-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα των φιλοξενούμενων βρέθηκε από το ναδίρ στο ζενίθ και δεχόμενη μόλις εννέα πόντους κατάφερε να φέρει τον αγώνα σε πλήρη ισορροπία και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους τριάντα επτά πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Βέροιας να είναι αυτή που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και μπήκε στην τελική ευθεία της αναμέτρησης με προβάδισμα έξι πόντων (48-54).

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με τους Αετούς Βέροιας να διαχειρίζονται με επιτυχία το προβάδισμά τους και να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 66-72.

Διαιτητές: Λαδάς, Παπαγεωργίου.

Δεκάλεπτα: 28-16, 37-37, 48-54, 66-72.