Ο Αρχέλαος Κατερίνης επικράτησε με 29-28 του Άρη Θεσσαλονίκης, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Αρχέλαος, παρά το γεγονός ότι απώλεσε διαφορά τεσσάρων τερμάτων στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα και μετέτρεψε σε θρίλερ την αναμέτρηση, κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον μαχητικό Άρη και πλέον είναι αισιόδοξος ότι θα βγει νικητής στη μάχη της παραμονής στην κατηγορία.

Ο Άρης κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή (2-3), στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Αρχέλαο να παίρνει στα χέρια του τον έλεγχο του αγώνα μετά το δέκατο πέμπτο λεπτό και να προηγείται λίγο πριν την συμπλήρωση του εικοσαλέπτου με 11-7, ενώ στην συνέχεια διατήρησε το προβάδισμά του και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 15-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Κατερίνης κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμά του και να μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενος με 26-23. Στην συνέχεια ο φιλοξενούμενος έκανε την αντεπίθεση ισοφαρίζοντας είκοσι επτά τέρματα πέντε λεπτά πριν τη λήξη, με το υπόλοιπο της αναμέτρησης να μετατρέπεται σε θρίλερ, με τον Αρχέλαο να δείχνει τον απαιτούμενο χαρακτήρα στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 29-28.

Διαιτητές: Λινάρδος, Νικολαΐδης.

Δίλεπτα: 5-2.
Πέναλτι: 1/1-3/3.

Πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 9-7, 11-7, 13-9, 15-11 (ημ.), 18-14, 20-17, 23-19, 26-23, 27-27, 29-28.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης ()Χοτοκουρίδου): Κοσμίδης, Μάνης, Σαϊδές 4, Κωνσταντάκης 4, Χαραλαμπίδης 1, Βουτσάς 9, Θυμιόπουλος 2, Ράντος 5, Μαυρόπουλος 4, Τσαβές, Θεοφανίδης, Ξεφτέρης, Παρθενόπουλος, Κουλλόλλι, Τόνας.

ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης (Μωυσής): Τζέλη 4, Φίλιος, Δημουλιός, Ποτουρίδης, Μπουλούκης 1, Χαραλαμπάκης, Στρεμπένης 6, Αναστασιάδης 2, Μπρόικος, Καραβασίλης 1, Αχιλιάς 1, Τσόχας 3, Μουρτζινός 5, Ψωμαθιανός 3, Βολιώτης, Τσαγκαράκης 2.