Ο Εργόναθλος (3-4) ηττήθηκε με 72-75 από τον Ζαφειράκη Νάουσας (6-1), στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πολυκάστρου, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα στον οποίο κανείς από τους δύο αντιπάλους δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και μετά από ένα πρώτο ημίχρονο ενενήντα τριών πόντων, ο Ζαφειράκης απέδρασε από το Πολύκαστρο φτάνοντας στην ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, δύο νίκες μπροστά από τους διώκτες του, με τον Εργόναθλο να υποχωρεί στην έκτη θέση, όντας ωστόσο ισόβαθμος με τον τέταρτο Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν ιδιαίτερα “ζεστές” στο παρκέ και το φιλοξενούμενο να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 21-23.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με Εργόναθλο και Ζαφειράκη να παραμένουν “συνδεδεμένοι” με τα αντίπαλα καλάθια και τους παίκτες του Νίκου Τούφα να βρίσκονται μπροστά στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 46-47.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η παραγωγικότητα των δύο ομάδων έπεσε, η ομάδα του Πολυκάστρου βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και κατάφερε να κλείσει την περίοδο με το υπέρ της 64-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης Νάουσας υποχρέωσε τον Εργόναθλο σε μονοψήφιο σκορ, καθώς δέχθηκε μόλις οκτώ πόντους και σημειώνοντας δεκαπέντε έφτασε στην ανατροπή και την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα με το τελικό 72-75.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Χρυσάφης.

Δεκάλεπτα: 21-23, 46-47, 64-60, 72-75.