Ο Αιγινιακός (2-4) ηττήθηκε με 55-67 από τους Ίκαρους Γιαννιτσών (4-3), στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Ίκαροι Γιαννιτσών κατάφεραν να περάσουν από το Αιγίνιο, όντας καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και να αναρριχηθούν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με τον Αιγινιακό να υποχωρεί στην όγδοη, όντας ωστόσο μόλις μία νίκη πίσω από τον τέταρτο Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών.

Καλύτερα μπήκαν στην αναμέτρηση οι Ίκαροι Γιαννιτσών, οι οποίοι πήραν στα χέρια τους τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκαν με 10-17 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 24-35.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Αιγινιακό να σημειώνει δώδεκα πόντους, την ομάδα των Γιαννιτσών δεκατέσσερις και στο σκορ να διαμορφώνεται σε 36-49.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Ίκαρους Γιαννιτσών να διαχειρίζονται το προβάδισμά τους και να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 55-67.

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Χανός.

Δεκάλεπτα: 10-17, 24-35, 36-49, 55-67.